LIGA IV - EDIŢIA 2011 - 2012 : Etapa - 33

Ne-am îngropat singuri!

După multe pregătiri pentru meciul cu Păulişul, momentul în care cei  de la Victoria Zăbrani puteau demonstra că au învăţat ceva din  meciurile anterioare a sosit. Cu veteranul Moţ şi Edu suspendaţi, Cameniţă a început meciul cu Schmidt căpitan şi cu Luculescu în locul lui Edu.   Încă din primele minute, în jocul zăbrănenilor se observă o frică de  joc, lucru observat şi de Gigi Cameniţă. În primele 15 minute s-a  jucat doar în careul Victoriei Zăbrani, de cele mai multe ori oaspeţii  fiind descoperiţi în apărare. Importanţa meciului părea să fie de o  încărcătură foarte mare pe umerii zăbrănenilor, tensiunea reuşind să  îi învingă în cele din urmă.  După mai multe certuri, prin minutul 25, Victoria Zăbrani a început să joace fotbal. Ungur primeşte mingea pe flancul drept şi sprintează până în  apropierea careului celor din Păuliş, pasându-i lui Talpaş care şutează în minge dar aceasta trece pe lângă poartă. În minutul 32 Hodan îşi încearcă  norocul şi şutează puternic de la distanţă dar mingea trece puţin peste transversala porţii. Minute bune Zăbraniul a stat în propriul careu apărându-se,  nereuşind să construiască nici măcar o fază de atac. În minutul 37 Talpaş pleacă cu mingea la picior de la mijlocul terenului, ajunge în careu şi îi pasează  lui Ungur dar acesta nu reuşeşte să lovească mingea decisiv.       La pauză scorul era de 0-0 şi Victoria Zăbrani încă mai spera la un rezultat bun care să îi ţină în cărţile ligii a patra. După ce Cameniţă şi-a  resuscitat jucătorii, aceştia au început a doua repriză în atac. Hodan îi centrează lui Talpaş dar mingea lovită de Talpaş trece milimetric pe  lângă poartă. În minutul 47 Dragoş este faultat  în careul advers şi Victoria Zăbrani primeşte  un penalty. Iancu îşi aşează mingea pe punctul cu var şi o loveşte puternic dar aceasta trece  peste poartă, distrugând şansa de a deschide  scorul. După trei ocazii clare de gol ratate pe  rând de Talpaş, Hodan şi Ungur, Cameniţă  cedează nervos zicând: ”Ce aţi învăţat voi?  Doar indisciplină!”.   În minutul 60 Hodan porneşte o cursă pe  flancul drept şi îi serveşte perfect mingea lui  Talpaş care, şutează în portar spre disperarea  tuturor. Fiecare contraatac al celor din Păuliş  s-a produs din cauza greşelilor din tabăra  Zăbraniului, din cauză că nici măcar un  jucător nu a ştiut să finalizeze una din  numeroasele faze de atac, fără să mai  pomenim de penalty-ul ratat. Dragoş recuperează o minge şi şutează de la  40 de metri dar mingea merge în colţul porţii, în bară! În minutul 82 Cameniţă face prima schimbare, îl scoate pe Dragoş şi îl baga în teren pe Stancu. În minutul 85, după ce zăbrănenii sunt prinşi pe picior greşit, Păulişul îşi crează prima ocazie clară din care marchează primul şi unicul gol  al partidei prin Palancea. Trei minute mai târziu Iancu primeşte un cartonaş galben pentru proteste şi la scurt timp lui Lionti i se arată al doilea cartonaş galben şi este  trimis la vestiare de către centralul meciului. Partida dintre Păulişana Păuliş şi Victoria Zăbrani s-a încheiat cu scorul de 1-0.  La meciul de juniori: PĂULIŞANA PĂULIŞ - VICTORIA ZĂBRANI 7-1                                                                                                                           www.victoria-zabrani.ro Chira Raul - Itu Aurelian (Covaci Lucian’75), Ambruş Dorin, Vizitiu Adrian, Calancea Lidian, Orza Gheorghe (Lazăr Octavian ‘61), Suciu Marius (Savu Beniamin ’46), Boloş Dan, Calancea Emilian, Gyorgy Ovidiu (Farago Florian’46), Muntean Gheorghe. Antrenor: Vizitiu Adrian-Ovidiu Rezerve: Bretean Andrei   Au marcat: Calancea (min.85) Krajkar Alexandru - Luculescu Claudiu, Mîţ Florin, Lionti Ioan, Iancu Teodor - Dragoş Bogdan ( Stancu Preda’81), Schmidt Dacian, Gîdea Nicolae, Ungur Marius - Hodan Gheorghe, Talpaş Cosmin. Antrenor: Gheorghe Cameniţă Rezerve: Deffert Dan, Mizulescu Moise, Rancu Raul.   Cartonaşe Galbene: Schmidt Dacian ‘51, Ungur Marius ‘55, Lionti Ioan ‘75, Iancu Teodor ‘88, Lionti Ioan ‘91.   Caronaş roşu: Lioanti Ioan ‘91.     Brigada a fost din Timiş, un arbitraj foarte bun cum ne-am dori mereu. Arbitru:         Roşu Flavius ( Timişoara ) Asistent 1:    Ghiciulescu Nicolae ( Lugoj ) Asistent 2:    Botaş Alin ( Timişoara ) Observatori: Biro Gavril, Tripa Claudiu