Este unicul site oficial al C.S. Victoria Zăbrani. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducerea în scopuri comerciale, adaptarea, distribuţia sau transmiterea uneia sau mai multor părţi din acest site sau a informaţiilor cuprinse în site, în orice scop şi sub orice formă, este interzisă fără acordul scris prealabil al C.S. Victoria Zăbrani.
Multă violenţă şi puţin fotbal După înfrângerea ruşinoasă de la Sântana, cu toţii speram ca Gigi Cameniţă să mobilizeze echipa pentru a obţine măcar unul din cele trei puncte puse în joc din meciul cu Crişul Chişineu Criş. Meciul de azi a început cu un moment de reculegere în semn de respect şi susţinere pentru dureroasa pierdere a domnului preşedinte Tiberiu Nicula. În cursul acestei săptămâni mama domnului preşedinte s-a stins din viaţă. Încă de la început trebuie să menţionăm că din cauza suspendărilor şi a lipsei de jucători, Gigi Cameniţă a trebuit să improvizeze, întroducându-l pe Krajcar pe post de mijlocaş, titularizându-l pe Deffert în poartă. O altă surpriză a fost titularizarea juniorului Rancu din cauza absenţei lui Mît, suspendat din cauza cumulu-i de cartonaşe galbene. La două minute după ce arbitrul a fluierat startul partidei, acelaşi arbitru a acordat uşor o lovitură de pedeapsă pentru Chişineu Criş după ce Edu şi-a împins uşor un adversar. Faur ia mingea şi execută lovitura fără emoţii deschizând scorul încă din al doilea minut al partidei.  Cu nervii întinşi la maxim după această lovitură de pedeapsă contestată de echipa din Zăbrani, elevii lui Cameniţă încep să joace foarte agresiv, Hodan fiind atenţionat cu un cartonaş galben încă din minutul opt. La scurt timp, Talpaş reuşeşte să îl lanseze pe Ungur în atac după ce îi pasează, dar cel din urmă trimite mingea în transversala porţii lui Dulhaz. În minutul 16 cei de la Chişineu Criş primesc al doilea penalty şi Drăgan ridică scorul la 2-0. Edu primeşte un cartonaş galben după ce intră periculos la un adversar care nu mai era în posesia mingii. În minutul 38, Iancu şutează puternic de la 40 de metri dar mingea loveşte din nou transversala porţii spre uimirea spectatorilor şi nu numai. Două minute mai târziu, Victoria Zăbrani primeşte o lovitură de la 11 metri pe care o execută Hodan. Spre ghinionul zăbrănenilor, mingea loveşte transversala pentru a trei oară la rând, scorul rămânând în continuare în avantajul Crişului. În scurt timp, meciul de fotbal se transformă într-un măcel. În încercarea de a lovi mingea cu capul, în timp ce sare, Moţ îşi loveşte foarte tare adversarul cu cotul în cap. Arbitrul l-a avertizat pe Moţ cu un cartonaş galben dar după ce a văzut că lui Grădinaru îi curge sânge, arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu lui Moţ, al doilea cartonaş roşu din ultimele trei meciuri. Grădinaru a fost dus de urgenţă la spital pentru că lovitura i-a produs o rană de cinci centimetri. Acesta a fost momentul în care s-a rupt jocul. Văzând ce întorsătură ia meciul, Iancu a ieşit de pe teren şi a plecat nervos la vestiare. Drăgan execută lovitura de pedeapsă şi ridică scorul la 3-0. Pentru a-l înlocui pe Iancu, Cameniţă l-a introdus în teren pe Dragoş. Jocul a scăpat de sub control şi în acele momente indisciplina şi-a spus cuvântul. Până la finalul primei reprize, jocul a fost  haotic, agresiv şi lipsit de şansă pentru zăbrăneni. În a doua repriză Cameniţă face a doua schimbare, îl scoate pe Krajcar şi îl bagă în teren pe Stancu. În minutul 52 Crişul îşi măresc avantajul cu încă un gol înscris de Drăgan. După mai multe faze de atac eşuate pe rând de Talpaş, Dragoş şi Ungur, Crişul ne loveşte din nou prin golul lui Raşca. În minutul 64  Dragoş îi centrează lui Talpaş care îi „ia faţa” fostului coleg Dulhaz şi înscrie golul de onoare al zăbrănenilor. În ultimele minte ale jocului, Cati înscrie golul de 6-1, gol care închide tabela.  VICTORIA: Deffert Dan - Lionti Ioan, Moţ Adrian, Rdu Ovidiu, Iancu Teodor (Dragoş Bogdan ‘44), Ungur Marius, Schmidt Dacian, Rancu Raul,Hodan Gheorghe, Talpaş Cosmin, Krajkar Alexandru (Stancu Preda ‘52) Antrenor: Gheorghe Cameniţă Rezerve: Gîdea Nicolae, Mizulescu Moise. Au marcat: Talpaş ‘64      Cartonaşe galbene: Hodan Gheorghe ‘8, Edu Ovidiu ‘23.      Cartonaş roşu: Moţ Adrian ‘49     CRIŞUL: Dulhaz Ionel (Rus Marius’65) - Lăcătuş Cristian, Grădinaru Decebal (Ponta Marcel’44), Dema Florin, Cati Marius, Drăgan Alin, Grecsner Gabriel (Sechereş Dacian’72), Ignat Iulian, Faur Marius, Popa radu, Raşca Dorin. Antrenor: Drăgan Gheorghe Rezerve: Gornic Andrei Au marcat: Faur (min.2); Drăgan (min.19; 44; 52.); Raşca (min.55); Cati (min.72)    Cartonaşe galbene:    Arbitru:         Deac Ionel Alin (a arbitrat părtinitor şi confuz ) Asistent 1:    Mocanu Silviu Flaviu Asistent 2:    Cristea Emil Ioan Observatori: Vătran Dorin, Domide Flavius.                                                                                                                  www.victoria-zabrani.ro
de Patricia Paşca                                                                                                      sâmbătă 26 mai 2012;  18:25