ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II
"Asta ne e valoarea!"
Victoria Zăbrani - Speranţa Turnu 1 : 2 (0 : 1)
Patrici Pașca 04. 12. 2012 20:24
Vineri 28 Noiembrie 2012, ora 14:00 Zăbrani "Stadionul Gloria CTP Arad"

După incidentele care au avut loc etapa trecută la meciul cu UTA ll, Gigi Cameniţă a fost nevoit să înceapă partida de astăzi, contra Turnului, fără trei jucători de bază: Moţ, Mîţ şi Miţiţi, ultimii doi susţinându-şi echipa din tribune.

Începutul meciului părea să fie promiţător pentru băieţii lui Cameniţă deoarece se apropiau din ce în ce mai mult de poarta adversarilor şi în minutul 18, Pană trimite un şut puternic spre poarta celor de la Turnu dar portarul reuşeşte să reţină mingea. Cei de la Turnu şi-au creat multe acţiuni periculoase pe contraatac din cauza greşelilor făcute de jucătorii Victoriei Zăbrani.

Odată cu aceste contraatacuri zăbrănenii greşesc din ce în ce mai des, nu reuşesc să lege mai mult de trei pase, pierd multe mingi la mijlocul terenului şi nu reuşesc să construiască nici măcar o fază clară de atac.

În minutul 30 se produce inevitabilul şi cei de la Turnu marchează prin Jurcă, nemarcat în marginea careului de 16 metri.

După multe greşeli individuale şi pase fără precizie, Victoria Zăbrani reuşeşte să construiască o fază clară de atac dar Popa se bâlbâie în faţa porţii, ratând astfel egalarea.

Oaspeţii au intrat la vestiare în avantaj, dar imediat după pauză Cirebea îşi încearcă norocul şi şutează puternic dar mingea trece pe lângă poartă.

În minutul 60 Matica este atenţionat de către arbitru cu un cartonaş galben după o încăierare cu portarul de la Turnu, fiind suspendat pentru următorul meci.

În minutul 66 acelaşi Matica înscrie golul egalizator cu o execuţie spectaculoasă din marginea careului de 16 metri. Cinci minute mai târziu Bolohan scapă singur cu portarul dar trimite mingea în bara laterală.

În minutul 75 centralul arată punctul cu var după ce Filip faultează un adversar iar decarul celor de la Turnu înscrie fără emoţii, mărind scorul la 2-1.

Bolohan şi Matica ratează pe rând din interiorul careului de 16 metri, ambii reuşind să-i smulgă următoarea replică lui Cameniţă: "Asta ne e valoarea!".

În minutul 88 Tudura obţine o lovitură de la 11 metri dar Andraş nu reuşeşte să înscrie, scorul rămânând acelaşi.

Zăbrănenii pierd al doilea meci la rând, de această dată lipsa celor trei suspendaţi părând să fie un motiv al înfrângerii.

Victoria: Krastl Philipp - Terme Raul, Tudura Andrei, Andraş Alin, Cervenschi Norbert - Pană Natanael, Cirebea Claudiu, Popa Robert, Matica Paul - Bolohan Alexandru, Ungur Marius(Şchiopu Alexandru'62)

Antrenor: Gheorghe Cameniţă

Rezerve: Crişan Andrei, Iuonel Vlăduţ.

Au marcat: Matica Paul (min.66)

Cartonaşe galbene: Matica Paul '60

Turnu: Vădăşan Sabin - Bistrian Marius, Peşte Bogdan, Bouhar Daniel, Goldiş Claudiu, Tambor Daniel, Brînduşe Cosmin (Beleiu Marius '64), Corbu Adrian, Zlătaru Neculai, Jurcă Călin (Olar Gherasim '88), Brie Alin.

Antrenor: Radiţa

Rezerve: Raşca Iosif, Maliţa Olimpiu.

Au marcat: Jurcă Călin (min.30);Corbu Adrian (min.76)

Cartonaşe Galbene: Vădăşan Sabin'60, Goldiş Claudiu'62, Corbu Adrian'90.

Arbitru: Trif Cristian Alin -  Mihoc Alina,  Arsa Emil.  Observatori: Herţeg Doru, Juşcă Teodor.