De ce ne-a fost frică nu am scăpat...  Victoria Zăbrani - Aqua Vest Arad 0-1(0-1) Ei de ce ne-a fost frică nu am scăpat imprevizibila echipă din Şofronea ne-a păcălit din nou plecând cu cele trei puncte după un joc în care nu ştim dacă au avut 2-3 ocazii tot meciul dar eficienţa a fost maximă. De multe ori te întrebi dacă acest sport  este drept,  după ce am avut posesie şi am dominat aproape 80 de minute din 90, ieşi învins şi cu capul plecat pentru că aşa s-a întâmplat sâmbătă la Zăbrani. Ne priveam uni pe alţi şi nu ne venea să credem "după un joc pe care l-am dominat copios nu am reuşit nici măcar un egal ?" se întreba nedumerit un suporter necăjit la final... Da  se poate pentru că tu din sumedenia de ocazii pe care ţi le-ai creat nu ai reuşit să marchezi nici măcar o dată ( în min. 10 am marcat un gol perfect valabil însă numai tuşierul ştie motivul anulări lui ) înseamnă că avem o problemă la finalizare pe care noi am evidenţiat-o de ceva vreme. Practic oaspeţii au avut primul corner prin min. 35,  iar în minutul 38 la o desincronizare a apărări noastre Olariu  plecat dintr-o poziţie evidentă de ofsaid pe contraatac înscrie nestingherit  pe lângă Krastl  fiind practic singura ocazie a primei reprize din partea oaspeţilor. Repriza secundă s-a desfăşurat sub acelaşi scenariu doar că oaspeţii au fost mai periculoşi pe contraatac  încercând să speculeze slăbiciunile noastre pe fondul crizei de timp şi a precipitări creată în tabăra noastră. Am asistat la ratări monumentale din partea lui Hodan, Moţ, Andraş,  Matica...chiar şi Miţiţi care a dovedit că postura de atacant nu prea ia convenit şi că locul lui nu este acolo, el trebuie să organizeze şi să ordoneze mijlocul nostru  asistat de cei doi Cirebea şi Biro acolo randamentul lui este maxim şi eficient. Dezamăgirea mare la acest joc a fost Hodan care permanent nu şi-a găsit locul cu un plasament deficitar şi total neinspirat, iar surpriza plăcută a fost juniorul Cervenschi care prin introducerea s-a a impulsionat banda stângă prin pătrunderile sale incisive şi pline de curaj combinate cu recuperările sigure efectuate în faza de apărare. Nu putem să nu remarcăm forma de excepţie a portarului echipei oaspete Brutyo Adrian care practic prin intervenţiile sale şi-a salvat echipa de la un scor de proporţii şi jocul eficient a câtorva din componenţi acestei echipe care au ştiut să profite de orice desincronizare a echipei noastre, exemplu Olariu în acel min.38 a scăpat o dată şi a înscris.. Chiar dacă noi spunem că, rezultatul este nedrept în fotbal eficienţa şi jocul simplu dau rezultat şi asta am putut constata azi pe “pielea noastră”. La finalul jocului spectatori dezamăgiţi din cauza rezultatului nedrept dar încrezători în cea ce priveşte jocul pe ansamblu prestat de echipa noastră au promis că vor reveni miercuri să fie alături de băieţi şi să-i încurajeze în confruntarea cu Banatul. Îndemnul încurajator a venit din partea preşedintelui: " Nu se poate ca după munca asiduă şi bună depusă de sportivi şi stafful tehnic în această perioadă  să nu vină şi răsplata rezultatelor bune...trebuie să avem răbdare şi încredere în aceşti băieţi, ei vor confirma..."  Krastl Philipp - Andraş Alin, Domche Romeo (Mîţ Florin ‘28), Moţ Adrian, Tudura Andrei - Miţiţi Dănuţ, Cirebea Claudiu, Biro Mihai, Pană Natanael, Matica Paul (Cervenschi Norbert ‘72), Hodan Gheorghe, Antrenor: Gheorghe Cameniţă Rezerve: Crişan Andrei, Popa Robert, Kiss Gheorghe, Marica Marius.    Cartonaşe galbene: Moţ Adrian ‘68 Brutyo Adrian - Moisă Octavian, Gherasă Adrian (Demian Marius ‘90), Don Radu, Arhile Florin, Savin Gheorghe, Ursoi ioan (Rîpă Laurenţiu’79), Sînt Nicolae (Bodescu Andrei ‘88), Popa Cornel, Liga Daniel (Balaj Roland ‘50), Olariu Laurenţiu. Antrenor: Moisă Flavius Rezerve: Potocean Alin, Iancu Florin, Laza Gheorghe. Au marcat: Olariu Laurenţiu ( min.38 )    Cartonaşe Galbene: Moisă Octavian ‘70; Bodescu Andrei ‘90; Brutyo Adrian ‘90+1. Arbitru:         Burza Cristian Mirel Asistent 1:    Ardelean Paul Giorgian Asistent 2:    Negrilă Cristian gabriel Observatori: Brănişcan Ioan, Babău Romulus.
Club afiliat la:
Sâmbătă 18 August 2012, ora 18:00 - Zăbrani;   Stadionul “Josef Scheirich” , spectatori 90-100.
Aşa s-a desfăşurat aproape tot jocul cu echipa noastră în careul advers şi cu oaspeţii apărându-se  cu toată echipa, expresie fiind şi această fază de prin minutul 75
După ce ia fost anulat golul din min.10, Miţiţi ( 7 ) nu prea şi-a mai găsit locul în atacul echipei noastre. Antrenorul echipei noastre mizând totul pe cartea atacului a neglijat construcţia unde este locul lui Dănuţ de fapt.
Primarul Marian Toader a fost şi el prezent să-şi încurajeze echipa, însă ghinionul lui a fost să asiste le prima înfrângere pe teren propriu a echipei sale favorite din acest campionat.