Matica a “spart gheaţa”! Victoria Zăbrani - Semlecana Semlac   1 : 0 (0 : 0) În această întâlnire Semlecani porneau favoriţi pentru că veneau după cinci etape cu victorii consecutive iar noi după tot atâtea etape dar fără victorii. În tabăra noastră însă domina optimismul şi încrederea că trebuie să spargem odată gheaţa iar copii noştri să răbufnească şi toţi gândeam că acesta este momentul care până la urmă s-a adeverit  reuşind o victorie spectaculoasă în faţa unui adversar „greu” al ligii a IV-a. Deci urma să se înfrunte două tabere cu spirite diferite, ce-a semlecană care în ultimele 4 întâlniri au câştigat 3 iar una încheindu-se remiză dar tot pe terenul nostru. Iar tabăra noastră în care domina optimismul şi încrederea.  Am mai avea de punctat nişte aspecte: Volocaru de la oaspeţi care prin minutul 85 a fost lipsit complet de fair play, când la o minge de arbitru acesta returnează minge dar direct în careul nostru unde un coleg de-al său era pregătit s-o introducă în plasă noroc că Tudura a fost pe fază şi la blocat la timp. Şi centralul Întâlniri care după ce noi am înscris a început să-şi de-a” în petec” fluierând  numai el ştie ce reuşind să enerveze ambele tabere. Este păcat  pentru că un joc care a decurs frumos în spiritul fair -play-ului  a considerat că trebuie să iasă şi el în evidenţă arătându-şi prostia din cauza căreia a reuşit  să agite o tribună întreagă şi să creeze atmosferă la final de meci. Păcat pentru că până în acel moment  s-a achitat bine de sarcini „fluierând” obiectiv şi imparţial. Un lucru pe care l-am constatat la aceşti arbitri ”tineri” prietenia dintre ei şi sportivi care evoluează pe teren nu ar trebui să se manifeste în timpul jocului  ci doar după, pe teren ar trebui să existe un respect între ei şi fiecare să respecte munca celuilalt. Începutul de joc găseşte zăbrani-ul  în atac, Pană fiind protagonistul primei faze periculoase de poartă. Minutul 11 aduce şi primul şut pe poartă al Victoriei Zăbrani, şut trimis de Dan Miţiţi din lovitură liberă. Ȋn minutul 21 Cameniţă face prima schimbare, îl înlocuieşte pe Andraş cu Cirebea. Două minute mai târziu Matica driblează trei adversari, îi pasează lui Pană dar cel din urmă îşi prelungeşte mingea prea mult  şi atacul se opreşte în momentul in care portarul Semlacului prinde mingea.  Pe sfârşitul primei reprize apare şi prima ocazie periculoasă a Semlacului când  Peii dintr-o situaţie favorabilă este blocat de Krastl şi  echipele intră la vestiare cu scorul de 0-0. Startul celei de-a doua reprize îi găseşte pe jucătorii Victoriei Zăbrani în careul Semlacanei. Miţiţi execută o lovitură liberă dar mingea trece puţin peste poartă. Ȋn minutul 75 Gabor şutează puternic dar, din fericire pentru zăbrăneni, mingea loveşte transversala iar Krastl reuşeşte să respingă mingea din propriul careu.  Ȋn minutul 80 Miţiţi îi pasează decisiv lui Matica care marchează unicul gol al meciului, aducând victoria echipei din Zăbrani. Meciul dintre Victoria Zăbrani şi Semlacana Semlac, a fost unul  echilibrat, cu ocazii de ambele părţi. Băieţii lui Cameniţă au făcut un joc bun, au respectat întocmai indicaţiile antrenorilor. Ȋn schimb  Semlacana a cunoscut înfrângerea după cinci etape, jocul fiind unul sub nivelul aşteptărilor, nu aşa cum ne obişnuise până acum. Remarcaţii meciului au fost Romeo, care părea prea relaxat, de multe ori îngreunându-şi sarcinile. De asemenea,  Pană şi Cervenschi au muncit mult, depunând un efort fizic mare. Zăbrănenii au avut şi patru jucători sancţionaţi cu cartonaşe galbene: Mîţ, Schmidt , Domche şi Cervenschi. Cu toate astea, echipa merită felicitată pentru victoria obţinută. “Bravo băieţi azi aţi arătat ca o adevărată echipă” sunt cuvintele de felicitare adresate de preşedintele clubului în vestiar la finalul jocului. Krastl Philipp - Mîţ Florin, Selegean Ciprian, Andraş Alin (Cirebea Claudiu’ 23), Tudura Andrei - Pană Natanael, Schmidt Dacian, Miţiţi Dănuţ, Cervenschi Robert, Matica Paul, Domche Romeo. Antrenor: Gheorghe Cameniţă Rezerve: Palconi Vlad, Cirebea Claudiu, Popa Robert, Bolohan Alexandru, Marica Marius, Kiss Gheorghe, Terme Raul. Au marcat: Matica Paul (min. 80)    Cartonaşe galbene: Mîţ Florin ‘43; Schmidt Dacian’45; Cervenschi Norbert’70;  Domche Romeo *85.    Caronaş roşu:  Cohan Ovidiu - Iftimie Raizi, Petrilă Alexandru, Vasilica Alexandru, Kothai Răzvan, Gabor Viorel, Giulău Florin, Gabor Sandu, Ileana Valentin (Volocaru Alin’46), Peii Codrin, Mailat Radu. Antrenor: Florin Moţ Rezerve: Guzei Răzvan, Fenvesi Arpad, Gyebnar Ştefan, Leuca Vasile, Nica Ionel, Macean Ciprian.    Cartonaşe Galbene: Gabor Viorel ‘52; Volocaru Alin ‘90.    Caronaş roşu: Arbitru:         Bogdan Loredan Asistent 1:    Toderici Mircea Jr. Asistent 2:    Vasile Ioan Adrian Observatori: Dumitru Florin, Biro Gabor.
de Patricia Pașca | 29. 09. 2012 21:29 |  Comentarii (2) VICTORIA ZĂBRANI SEMLECANA SEMLAC ARBITRII / OBSERVATORI: COMENTARII:
LIGA  Este unicul site oficial al C.S. Victoria Zăbrani. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducerea în scopuri comerciale, adaptarea, distribuția sau transmiterea uneia sau mai multor părți din acest site sau a informațiilor cuprinse în site, în orice scop și sub orice formă, este interzisă fără acordul scris prealabil al C.S. Victoria Zăbrani.  © C.S. Victoria Zabrani 2012 - 2013   UNIVER                        © C.S. Victoria Zabrani 2010 START CONTACT FACEBOOK
Club afiliat la:
Home Club Sezoane Știri Istorie Sc. Sportive Stadioane Meciuri Forum Sâmbătă 29.09.2012 ora 17:00 Stadionul “Josef Scheirich” 1  0 Victoria Zăbrani Semlecana Semlac
Şi la acest meci tribuna a fost plină, spectatori au fost alături de echipă şi la final au savurat victoria împreună
min: 80, Miţiţi îi pasează decisiv lui Matica (9) care marchează unicul gol al meciului, aducând victoria echipei din Zăbrani.
Domche (4), Schidt, Miţiţi (7) sau experienţa care împreună cu  tinerţea  celorlalţi a făcut diferenţa în acest joc.