Este unicul site oficial al C.S. Victoria Zăbrani. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducerea în scopuri comerciale, adaptarea, distribuția sau transmiterea uneia sau mai multor părți din acest site sau a informațiilor cuprinse în site, în orice scop și sub orice formă, este interzisă fără acordul scris prealabil al C.S. Victoria Zăbrani.  C.S. Victoria Zabrani 2010 - 2014
Copyright © 2010  victoria-zabrani.ro
Designed NT
Home Club Sezoane Istorie Secții Sportive Stadioane Meciuri Arhiva UNIVER LIGA IV

Victoria vine în minutele de prelungire.

Era de aşteptat că va fi un joc dificil cu aceşti copii echipa noastră fiind pusă în gardă de viteza, ambiţia şi obrăznicia în sensul bun al cuvântului acestor jucători tineri şi de perspectivă a UT-ei…Însă previziunile aveau să fie şi mai sumbre pe lângă reprizele de ploaie care au încercat şi ele să ne sperie, nu au trecut decât 17 minute şi tabele arăta 0-2 pentru oaspeţi şi după cum evoluau băieţi noştri nu erau mari şanse să revenim pe tabelă ba din contră tot copii bătrânei doamne sunt acei care irosesc o ocazie rarisimă de a majora scorul cea ce credem că ar fi fost fatal pentru noi. Min.10: la o centrare în careul nostru Prună Victor profită de o bâlbâială a fundaşilor noştri şi de lângă Cernea cu o lovitură de cap deschide scorul 0-1! Min. 17: la un atac purtat de masivul Petre Adrian pătrunde în careu şi cu toate că era flancat de Hodan reuşeşte să catapulteze mingea  în vinclul colţului scurt a porţi apărate de Brutyo majorând scorul 0-2! Cu greu am reuşit să stăpânim  iureşul declanşat de aceşti copii care în entuziasmul lor credeau că au în faţă echipa lor o altă victimă a Ligii IV ( vorba unui suporter al bătrânei doamne ), însă s-au înşelat pentru că echipa noastră încet, încet a reuşit să-şi revină şi în min.37 în urma unui contraatac, stângul necruţător a lui Vereş a reuşit cu un şut puternic şi plasat să-l învingă pentru prima dată pe Mara avertizând revirimentul ce urma să se producă 1-2! Oaspeţii nu cedează şi irosesc o ocazie rarisimă prin Petre Adrian în min.40 când lobul încercat peste Brutyo trece şi peste transversală. Astfel că repriza se încheie cu un avantaj fragil de partea oaspeţilor şi vorba domnului Gigi Borugă prezent şi el la joc: „Dacă daţi un gol până la pauză îi bateţi” şi a avut predicţia unui adevărat om de fotbal… În pauză Leontin Pinţa şi-a muştruluit băieţi în sensul nerespectării sarcinilor de joc trasate. Urecherile au fost cu folos pentru că în partea a doua a intrat o altă echipă, o altă atitudine, demonstrând  puterea de revenire prin forţa şi devotamentul la care sau angajat. Oaspeţii au început să cedeze teren, vioiciunea şi puterea de luptă încet, încet au început să pălească mulţumindu-se cu o grupare masivă în jumătatea lor şi prin contraatacuri sopradice încercând să ne pericliteze poarta lucru care s-a dovedit însă prea puţin pentru pretenţiile emanate de acest conglomerat de antrenori care îi însoţesc. Din nou tehnicianul nostru şi-a dovedit iscusinţa prin mutările făcute dând echipei imboldul şi încrederea necesară reveniri şi a victoriei finale. Min.73: După atacuri prelungite la poarta ospeţiilor Redis Iulian îl învinge pentru a doua oară pe Mara cu un şut plasat în colţul lung restabilind egalitatea pe tabela de marcaj 2-2! În min. 85 la o combinaţie în suprafaţa de pedeapsă Vasinc scapă singur cu Mara, îl driblează subtil iar acesta îl agaţă doborându-l la pământ ….penalty ca „lumina zilei” însă refuzat de acest arogant şi îngâmfat Ardelean care continuă să ne sfideze prin maniera s-a de atotştiutor al acestui sport. Ne punem întrebarea ce se întâmpla dacă aceiaşi fază ar fi fost în careul nostru??? Ce zici domnule Ardelean „ne-o făceai ca şi cu Gloria acum câteva sezoane !!!” să îţi fie ruşine. Trebuie să spunem că şi oaspeţii au avut o simulare teatrală de penalty prin min. 88 undeva în colţul suprafeţei de pedeapsă, însă centralul pe bună dreptate nu a cordat nimic, asta o spunem în virtutea adevărului pentru că acest site încearcă să fie cât mai obiectiv în cele relatate şi nu ne deranjează dacă domnii atotştiutori ai forului arădean se supără sau nu. Şi victoria vine în cele trei minute de prelungire arătate de central: Min.90(+2): lovitură liberă executată de Gîlcă lateral stânga în sensul de atac iar din buchetul de jucători se înalţă Ştefan Andrei care plasează mingea cu capul pe lângă Mara în plasa laterală consfinţind o victorie superbă după o a doua repriză fenomenală făcută de bieţii noştri 3-2!!! Bravo băieţi, bravo Leo încet, încet duceţi această echipă acolo unde îi este locul, răsplătind efortul conducerii şi a comunităţi locale. Bravo şi punct pentru că Sâmbătă ne aşteaptă o altă încercare se reia după o pauză de ani buni un derby local de tradiţie cu vecini noştri din Lipova echipă nou promovată însă având la timonă pe Marius Grad ştim că este una pregătită şi o demonstrează rezultatele.

Victoria Zăbrani:

Echipa: Brutyo Adrian - Rechiţan Alexandru (Hadăr Daniel’32), Hodan Gheorghe, Draia Darius (Ştefan Andrei’50), Matei Cosmin (Bistrian Marius’46), Vasinc Andrei, Cerna Darius, Toda Roberto, Vereş Şipoş, Gîlcă Cosmin, Redis iulian. Antrenor: Leontin Pinţa Rezerve: Deffert Dan, Bercu Marcel, Giulău Florin. Au marcat: Vereş Şipoş (min.37); Redis Iulian (min.73); Ştefan Andrei (min.90+2)         Cartonaşe galbene: Vereş Şipoş ‘43; Redis Iulian’47; Hodan Gheorghe’60; Bercu Marcel’81; Deffert Dan’81; Bistrian Marius’90.

UTA II Şiria:

Echipa: Mara Sebastian - Prună Victor, Aldan Sergiu, Petre Adrian Tabarcea (Sava Marius’89), Irina Roberto, Brănişteanu Andrei (Moza Mădălin’84), Vlad Michel, Petrache David, Ghergar Ovidiu (Coşa Nichita’69), Dolga Darius, Gherghiţa Daniel. Antrenor: Stuparu Dan Rezerve: Popa Daniel, Stupar Nicholas, Ghiunghiuş Andrei. Au marcat: Prună Victor(min.10), Petre Adrian Tabarcea (min.17)         Cartonaşe galbene: Petre Adrian Tabarcea ’43

Arbitri/Observatorii:

Arbitru: Ardelean  Mircea Florin  Asistent 1: Mihoc Alina Asistent 2: Coroban Cristian Ionel Observatori: Brănişcan Ioan, Sfăt Gheorghe.
Victoria Zăbrani  - UTA II Șiria  3:2 (1:2) LIGA 4 - Ediția 2014-2015: Etapa nr. 7 Sâmbătă 20.09.2014  ora 17:00 Stadionul “Scheirich ARENA” 3 : 2 3 : 2
Data: 21.09.2014 14:24 Autor: CSVZ
Nu scăpăm de reprizele de ploaie când jucăm acasă...
Victoria Zăbrani 3 : 2 UTA II Șiria
Vereș Șipoș'37, Redis Iulian Răzvan '73, Ștefan Andrei '90+2. / Prună Victor Constantin'10, Petre Adrian Tabarcea '17
Șoimii Lipova 4 : 2 Păulișana Păuliș
Lăcătuș Cristian Marius'35, Toc Bogdan'62, Edu Ovidiu'68, Ghergar Daniel'90. / Popa Daniel '13, '88
Frontiera Curtici 1 : 0 Unirea Sîntana
Nedea Raul Andrei'17
Crișul Chișineu Criș 4 : 1 Banatul Sînicolau Mic
Covaci Iosif '10, Herlo Alexandru'25; 43, Ciornei Alin Simion'80 / Branc Răzvan Bogdan'47.

14.Păulișana Păuliș 7 1 0 6 11:24 3
min.90(+2) descătușare pe banca noastră Ștefan a marcat...3-2!
Centralul Ardelean nu a dat un penalty clar ca, “lumina zilei”
Acest joc l-am câștigat pe merit datorită muncii colective și dăruirii depuse de băieți.   După ce le-am creat noi două ocazii echipei adverse după care neam trezit și în special după pauză am reușit să înțelegem că, pregătirea potențialul și diferența de vârstă să nu spun de...  Data:	21.09.2014	14:24	Autor:	CSVZ