"Roș-albii" – a treia forță a campionatului:

Frontiera Curtici – Victoria Zăbrani 1-3 (1-1)

03.06.2018 • 7:29 | sportarad.ro
+ ● Mai multe poze

Aflate la poli opuși ai clasamentului, Frontiera Curtici și Victoria Zăbrani aveau nevoie de puncte în ultima etapă a Ligii a 4-a. Gazdele pentru a evita 100% locul retrogradabil, iar echipa lui Irimia pentru a-și consolida locul pe podium. În ciuda căldurii, a rezultat un meci aprig disputat, cu destule faze de poartă, tranșat – în cele din urmă de echipa mai matură și proaspătă. Asta în ciuda faptului că Zăbraniul jucase și miercuri în Cupă.

Primul minut a adus și prima incursiune în careul vizitatorilor, dar Morar a întârziat șutul din poziție bună și a fost blocat în cele din urmă. Zăbraniul a început să aibă posesia, iar la prima ocazie au și deschis tabela. Topai a centrat de pe stânga, iar Gherghel, infiltrat între fundașii centrali ai curticenilor, a trimis cu capul în dreapta lui Trifoi: 0-1 (min. 13). Ca de obicei, curticenii au insistat pe benzi și de acolo a venit golul egalizator, dar nu înainte ca Șoltesz să respingă din vinclu o lovitură executat de Hanc de la marginea careului. În minutul 35, Morar i-a furat o minge lui Popa, a pasat pe zonă centrală, unde Gheorghieș a trecut scurt de Francescu și a tras sec sub transversală din 15 metri. Măgulean, respectiv Țurcanu au finalizat doar în plasa laterală, pentru ca șutul lui Olariu din unghi să fie respins cu dificultate de Șoltesz.

Aflând că Mailatul nu s-a mai prezentat acasă cu Ineul (!?), Zăbraniul a simțit că este în pericol să piardă poziție a treia  și a început mult mai bine actul secund. Două lovituri de cap slabe pe direcția lui Trifoi, trimise de Băd și Filip, au anunțat golul de 1-2. Acesta a căzut în minutul 58, dintr-un penalty executat perfect de Zele. Faultul lui Varga a fost evident în duelul cu Gherghel. Rămași și fără "principalul" Moisă, eliminat de pe bancă pentru proteste, "grănicerii" au avut dificultăți să se întoarcă periculos în atac. Gheorghieș a cerut un 11 metri la un duel cu Hodan, dar Herțeg a lăsat jocul să continue.

Au urmat 20 de minute de joc încâlcit, întrerupt de greșeală a lui Liga la mijlocul careului, mingea a ajuns cu ceva noroc la Băd, care a făcut o cursă de 30 de metri și l-a învins pe Trifoi cu un șut la colțul scurt de la 12 metri. 1-3, din minutul 84. Topai putea puncta și el dacă șutul său puternic nu trecea de puțin peste transversală. La 1-3, cât a arătat tabela la final, Zăbraniul și-a adjudecat poziția a treia în clasament, în timp ce curticenii și-au îndeplinit și ei obiectivul, salvarea de la retrogradare, după eșecul intern al Nădlacului.

Formații:

Curtici: Trifoi – Garvriș, Brozbic, O. Moisă, R. Varga (63 Abrudan) – Olariu (86 Ștrengar), Hanc, Ursoi (74 Fereștean), Morar – Gheorghieș, R. Țurcanu (54 Liga).

Zăbrani: Șoltesz – A. Popa, Hodan (73 Edu), Francescu, Topai – Simion – Gherghel (74 Farcaș), Zele, Măgulean, O. Filip – Băd (88 Băd).

Arbitri: Dorinel Herțeg – Filip Cîrmaci, Cristian Takacs. Observatori AJF: Marius Alexa, Ovidiu Coman.

Curticiul și Zăbraniul, pe (mare) plus în stagiunea de primăvară!

Trifoi: "O treabă bună, deși ne-am relaxat pe final" v.s. Irima: "O figură bună și în finala Cupei, va fi perfect"

sportarad.ro |  03.06.2018  17:17

Două dintre echipele ce au schimbat la nivelul băncilor tehnice în pauza dintre tur și retur au dorit să încheie bine o stagiune de primăvară bună, poate chiar peste așteptări, în special la Zăbrani. Dar, și curticenii au luat cele 17 puncte ce le-au permis să-și îndeplinească obiectivul, evitarea ultimei poziții în clasament și implicit retrogradarea în eșalonul doi județean. Și asta după o toamnă în care făcuseră un singur punct.

De fapt, "vameșii" au avut un mijloc de retur pozitiv, căci finalul a fost pigmentat cu ceva emoții. E adevărat, în calea formației pregătite de Flavius Moisă, Adi Sas și Florin Trifoi au și ieșit în ultimele runde echipe ca Sântana, Socodor, Crișul, Ineu și, ieri, Zăbraniul, iar "grănicerii" nu au mai luat niciun punct și au stat la mâna celor de la Glogovăț, care s-au impus la Nădlac. "Ținând cont de ceea ce a fost în tur la acest club, cred că am făcut în retur o treabă bună. Ne-am bazat pe o echipă destul de tânără, cu trei-patru implanturi din rândul jucătorilor mai în vârstă, cu experiență. Meciul cu Zăbraniul l-am pierdut pe trei gafe în apărare, iar în atac nu am mai fost la fel de periculoși ca altădată. Tragem linie, analizăm și vedem ce facem mai departe. Trebuie să recunoaștem, că pe final de campionat am interpretat greșit anumite meciuri. Eram cu obiectivul aproape atins și băieții s-au mai relaxat. În plus, au fost și accidentări și alte absențe, iar asta s-a pus amprenta pe cele 4-5 meciuri fără victorie. Zilele următoare, ne vom așeza cu toții la aceeași masă, conducere, staff tehnic, vom face o analiză și vom decide sub ce formă se va merge mai departe", a spus Florin Trifoi, membru al corpului de antrenori, dar și jucător încă activ între buturile Curticiului.

Lângă cele 26 de puncte acumulate în tur de Zăbraniul lui Adi Abrudean, Zăbraniul lui Cristi Irimia a adăugat alte 29 pentru un loc pe podium mai mult decât meritoriu. "Suntem pe locul 3, adică maxim ce puteam scoate din acest retur de campionat. Mă bucur că elevii mei au înțeles mesajul meu de când am preluat echipa, îi felicit și sunt mândru că am fost coleg cu ei. Ca rezevă de portar și, totodată, ca antrenor. Cât privește meciul cu Frontiera, mi-era puțin teamă că vom plăti tribut oboselii ce s-a acumulat miercuri, în Cupă. Rezultatul nu arată cât de greu a fost, dar vă spun că am simțit Curticiul de la nivelul gazonului. E o echipă bună, ne-a întins un pic, plus că la ultima etapă te cam lovești de mentalitatea românească, las că e bine și așa. Am dormit, ne-am relaxat la golul de 1-1, dar la pauză i-am motivat pe jucători pentru a termina bine un retur bun și ne-am atins un obiectiv poate nesperat în iarnă. Suntem pe podium, iar dacă facem o figură bună și în finala Cupei, va fi perfect", susține tânărul tehnician al grupării "alb-roșii".

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.30 - ULTIMA ( Sâmbătă  02.06.2018 )

Mako Andrei 17'

Arbitrii: Bădică Flavius Marian - Pîslaru Andrei, Mihoc Alina.  Observatori: Tiulea Corneliu, Hamza Ioan.

Lung Remus 89'

Arbitrii: Gornic Alexandru Dan - Vesa Pavel, Pantea Andrei.   Observatori: Tănăsescu Romulus Cristian, Mako Andras.

Victoria Nădlac 0 : 4 Glogovăț 2013

Sâmbătă 02.06.2018 ora 18:00   Stadion Nădlac

- Albulescu Sebastian 13' 86'
Doboș Bogdan 26'
Popa Sebastian 40'

Arbitrii: Pana Natanael - Berariu Lucian Mihai, Naghi Remus Ionuţ.  Observatori: Biro Gabor Oliver, Lovas Iosif Ioan.

Cetate Săvîrșin 3 : 2 Victoria Felnac

Sâmbătă 02.06.2018 ora 18:00  Stadion Săvîrșin

Oprea Victor 3' 17'
Petrean Daniel 54'
Trifan Florin 25'
Vidican Codruț 44'

Arbitrii: Jurcă Tudor Florin - Stanciu Mihai Vlăduţ, Ardelean Paul Giorgian.  Observatori: Manuşov Iosif, Roşu Eugen.

Progresul Pecica 2 : 2 Unirea Sîntana

Sâmbătă 02.06.2018 ora 18:00   Stadion Progresul

Vlad Michel 4'
Wild Ewald 45'
Stanciu Vlăduț 28'
Paven Adrian 63'

Arbitrii: Bolcaş Alin Călin - Nagy Zoltan, Burcă Sergiu Lucian.  Observatori: Vătran Dorin, Sfăt Gheorghe.

Voința Mailat - : - CS. Ineu

Sâmbătă 02.06.2018 ora 18:00   Stadion Mailat

!!! echipa CS Vointa Mailat nu s-a prezentat in timp regulamentar la teren

- -

Arbitrii: Saladea Sorin Florin - Băla Casian Andrei, Căşuţ Cristian.  Observatori: Ologeanu Dan, Scridon Daniel.

Frontiera Curtici 2004 1 : 3 Victoria Zăbrani

Sâmbătă 02.06.2018 ora 18:00   Stadion Frontiera

Gheorghieș Adrian 35' Gherghel Iosif 13'
Zele Eduard (penalty) 58'

Arbitrii: Herţeg Dorinel - Cirmaci Filip Sergiu, Takacs Cristian - Flavius.  Observatori: Alexa Marius Andrei, Coman Ovidiu.