ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Mailat Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II

Podium cucerit după o jumătate de meci și de…retur:

Glogovăț – Victoria Zăbrani 2-5 (0-3)

26.04.2018 • 8:22 | sportarad.ro
+ ● Foto reportaj

Miercuri 25.04.2018 ora 17:00 - teren Horia

Adrian Abrudean a lăsat-o pe Victoria Zăbrani pe locul 5, iar Cristi Irima a dus-o pe podium după prima parte a returului Ligii a IV-a la fotbal. Mai mult, echipa "alb-roșie" este una dintre cele trei neînvinse în acest an calendaristic, alături de liderul din Chișineu Criș și Voința Mailat. Și "intermediara" le-a surâs lui Zele et. comp. ce au profitat de prima repriza slabă făcută de gazdele de la Glogovăț.

Într-adevăr, primul act a fost un monolog al trupei vizitatoare, ce și-a valorificat superioritatea din joc și prin trei goluri, toate născute în urma unor faze fixe. Primul a punctat Cl. Filip, cu capul, după cornerul lui Zele (min. 14), care – la rândul său – a profitat de o respingere a defensivei adverse și l-a învins de la distanță pe P. Vîrtaci. Așadar, din minutul 24, scorul devenea 0-2, însă Gherghel avea să-l rotunjească tot dintr-o lovitură de colț bătută de Zele și tot cu capul.

Gherghel a fost motorul de la mijlocul terenului recuperând permanent mingi fiind unul din pioni principali al acestei victorii...

Odată cu venirea la meci a lui S. Popa, Călin Dehelean a putut schimba sistemul de joc și odată cu el și fața echipei sale. Golul de 1-3 nu s-a lăsat prea mult așteptat, din dreptul lui Negrea, care a beneficiat de o pasă a lui Ardelean în careu. Era minutul 56 și gazdele încercau o "remontada", însă juniorul Doboș avea să greșească decisiv și "vulpoii" Zele și Măgulean au lucrat reușita de 1-4 (min. 59). Activ și în acest meci, Albulescu și-a făcut treaba cu golul de 2-4, după deschiderea lui Negrea, însă Zele a limpezit total apele, după ce a scăpat singur și a driblat și portarul.

Dublă realizată de Zele cu golul doi de senzație știe să facă diferența atunci când trebuie

De abia la 2-5 amfitrionii au depus armele, gândindu-se că, în ciuda câtorva absențe importante ca: Blănaru, Pantea, Avram, Cornea sau Neag, ar fi putut ține piept dacă nu începeau să joace numai din partea a doua. "În prima repriză am lipsit – practic – de pe teren. Nu ne-a ieșit nimic, iar Zăbraniul ne-a taxat din trei faze fixe. Când Popa a ajuns de la servici, am trecut la un sistem 3-4-3 și nu ne-a lipsit mult să întoarcem rezultatul. Totuși, trei goluri primite și apoi imediat patru în debutul reprizei sunt greu de recuperat în fața unei echipe experimentate ca Zăbraniul", a menționat Călin Dehelean, antrenorul celor de la "Vladi".

Zăbraniul a devenit a treia forță a campionatului și ar vrea să rămână pe podium până la final

”Nu cred că le-am dat nicio șansă gazdelor”.

. "Încă din prima zi ca antrenor le-am spus jucătorilor că nu vreau doar să trec pe sub dușuri la Zăbrani, ci le-am transmis că îmi doresc să câștigăm fiecare meci. Nu am reușit de fiecare dată, dar – parcă – ne dăm încetul cu încetul drumul. Jucătorii respectă cam 70-75 % din ceea ce le cer și asta se reflectă și în rezultate. Chiar și azi a contat acest aspect, nu cred că le-am dat nicio șansă gazdelor. Încercăm să jucăm pentru locul 2 acum, deși ne va fi greu ținând cont de echipa ce îl ocupă acum, dar și antrenorul de la cârma sa pe care – de altfel – eu îl cunosc foarte bine. Dacă ar fi după mine aș trage și la locul 1, dar e cam târziu, Crișul e deja campioană și  poate pregăti liniștită promovarea. Nu sunt genul de persoană care se mulțumește cu puțin, le-am și zis jucătorilor că pentru locul 5-6 în Liga 4-a nici nu ar avea nevoie de antrenor", a menționat Cristi Irima.

Formații:

Glogovăț: P. Vîrtaci – Danciu, Al. Mariș, Ruja, Belc (46 S. Popa) – Doboș, Ardelean (86 Chiș) – Coșa, Negrea (90 Todirică), A. Gornic –Albulescu (90 Gain).

Zăbrani: Soltesz – Cl. Filip, Hodan, Francescu Topai – A. Popa (76 Edu), Zele, Gherghel, O. Filip – Măgulean – Băd (86 Bruț)

Arbitri: Mircea Ardelean – Sebastian Pantea, Andreea Șușca.

Observatori AJF:Romulus Tănăsescu, Romulus Babău.

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.23 ( Miercuri  25.04.2018 )
Unirea Sîntana 0 : 3 Crișul Chișineu Criș

Miercuri 25.04.2018 ora 17:00   Stadion Sîntana

- Modan Nicu 9'
Piț Adrian 13'
Cigan Cristian 52'

Arbitrii: Gornic Alexandru Dan - Băla Casian Andrei, Pantea Andrei Alexandru.  Observatori: Tiulea Corneliu, Mako Andras.

Victoria Felnac 3 : 1 CS. Ineu

Miercuri 25.04.2018 ora 17:00   Stadion Felnac

Petcuț George 16'
Bogdan Petru 33'
Adam Claudiu 60'
Păcurar Remus 38'

Arbitrii: Nicoraș Ionuț Vasile - Mihoc Alina, Cășuț Casian.   Observatori: Enoiu Traian, Sfăt Gheorghr.

Măgulean Petru 59'

Arbitrii: Ardelean Mircea Florin - Pantea Sebastian-Adrian, Șușca Andreea Daniela.   Observatori: Tănăsescu Romulus Cristian, Babău Romulus.

Gheorghieș Adrian 63'

Arbitrii: Jurcă Tudor Florin - Breariu Lucian Mihai, Takacs Cristian-Flavius.   Observatori: Alexa Marius Andrei, Coman Ovidiu.

Vidac Gabriel 55'

Arbitrii: Saladea Sorin Florin - Hărduț Gabriel Dumitru, Dreghici Flavius Cristian.   Observatori: Ologeanu Dan, Vida Constantin Marcel.

Cetate Săvîrșin 3 : 2 Șoimii Șimand

Miercuri 25.04.2018 ora 17:00   Stadion Săvîrșin

Oprea Victor 6' 8'
Petrean Daniel 52'
Ghergar Ovidiu 33' 75'

Arbitrii: Coroban Cristian Ionel - Vesa Pavel Florin, Mona Sergou laurențiu.  Observatori: Buda Leontin, Hamza Ioan.

Progresul Pecica 5 : 2 Păulișana Păuliș

Miercuri 25.04.2018 ora 17:00   Stadion Pecica

Huțan Petrică 36' 45' 68' 76'
Vlad Michel 80'
Calancea Denis 7'
Gabor Cristian 65'

Arbitrii: Bolcaș Alin Călin - Burcă Sergiu Lucian, Cirmaci Filip Sergiu.  Observatori: Jivan Mihai Adrian, Rad Vasile.