LIGA IV ARAD | Etapa nr. 13 | 11. 11. 2017 | 11:00 | Stadion Central Ineu

3 : 1
( 1 : 1 )

Victoria Zăbrani
ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Mailat Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
Cristi Sculici câștigă un mic derby al orgoliilor în fața antrenorului care face parte din istoria Ineului:
liga IV - Sezon 2017-2018
Etapa nr.13

CS. Ineu - Victoria Zăbrani 3-1 (1-1)

12.11.2017 • 10:12 | sportarad.ro

Adrian Abrudean a fost taxat de unul dintre cei mai apreciați jucători cu care a lucrat în cariera sa la Ineu. Vasilică Georgiu este și acum fotbalist în Țara Zărandului, iar "Știli" l-a înfruntat azi de pe banca singurei echipe ce a răpus liderul în acest campionat. Rezultatul, trei goluri în poarta lui Irimia, fosta "Inimă albastră" a Ineului și el fotbalist la Zăbrani în acest sezon și o înfrângere ce arde puțin înainte de runda de odihnă.

Începutul de partidă a fost echilibrat. Primii care au încercat ceva pe plan ofensiv au fost vizitatorii, prin Zele și Băd de la distanță, replica aparținându-i lui Dan Mâneran. Ineul a fost totuși mai concretă, și, în minutul 29, a deschis tabela. Păcurar a desfăcut apărarea adversă cu o pasă filtrantă, iar Georgiu a șutat la colțul lung din interiorul careului  - pentru 1-0. Pe final de prima repriză, Gherghel a încercat și el un șut de la distanță, după care și M. Ponta a trimis mult peste transversală. Scorul pauzei avea să fie 1-1, după ce Zele a purtat o acțiune de unul singur, a centrat de pe dreapta, iar Băd a pus latul pentru 1-1.

Imediat după pauză, Zăbraniul putea da lovitura, dar Olariu nu a reușit să împingă mingea în poartă de la 10 metri. Ocazia s-a răzbunat, tot cu Păcurar în rolul servantului și cu Georgiu în cel al finalizatorului: șut din stânga careului la colțul lung. Ziua perfectă a lui Vasilică Georgiu s-a materializat și prin golul cu numărul trei. În minutul 66, experimentatul mijlocaș a executat o lovitură liberă de la 30 de metri lateral stânga, mingea a lovit bara de la colțul lung și a intrat în plasă spre surprinderea lui Irimia.

Oaspeții nu s-au dat bătuți, au pus presiune în atac, dar Băd a finalizat cu capul peste o fază fixă a echipei sale. Apoi, tot "vârful" Zăbraniului a obținut un penalty în duelul cu  Pușcaș, dar tânărul goal-keeper s-a revanșat apărând execuția lui Zele. Ultima ocazie a meciului au avut-o gazdele, prin nou intratul Gligor, care a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, dar Irimia a fost la post și a respins.

''Astăzi, am avut mai multă șansă decât adversarul.''

La rândul său, Cristi Sculici câștigă un mic derby al orgoliilor în fața antrenorului care face parte din istoria Ineului, în urma activității sale din iarbă, dar și de pe bancă. "Astăzi, am avut mai multă șansă decât adversarul. Am avut momente mai bune, dar și mai puțin bune și ne-a cam intrat tot.  Georgiu a fost în zi mare, de fapt el tot timpul trage echipa după el, meci de meci. După o pauză de două săptămâni, Păcurar a intrat un pic cu frică în meci, dar a avut două assisturi bune. Remarc, însă, toată echipa, au muncit cu toții. Dacă ne-am pregăti mai bine, mai intens, în fiecare zi, am putea crește mult mai mult cu acest lot de jucători. Mai avem două etape, două jocuri pe care le vom trata cu atenție și pe care vrem să le câștigăm. Apoi, vom trage linie și vedem ce vom face din iarnă încolo", a spus tehnicianul Ineului.

''Mă așteptam la mai mult de la această partidă''

După ce au bătut  liderul, cei de la Zăbrani sperau la un nou rezultat pozitiv . "Mă așteptam la mai mult de la această partidă, am luat goluri stupide. E adevărat că Georgiu a fost în zi mare și a avut niște execuții bune, dar jocul per ansamblu a fost echilibrat. Parcă în prima repriză noi am avut ocaziile mai clare. Nu am dat gol la 1-1, Olariu nu a reușit să împingă mingea în poartă și apoi am luat noi gol pe contraatac. Am presat, am avut ceva situații, dar nu am reușit să concretizăm. Am suferit la organizarea defensivă, iar când iei goluri e mai greu să revii în joc. Nu am reușit să marcăm nici din penalty spre final, poate făceam finalul mai interesant. Sunt dezamăgit, mă așteptam la un meci mai bun după victoria muncită contra Crișului", a fost concluzia lui Abrudean.

Echipa: Pușcaș – F. Spătaru, Karmanoczky, Iaroș, Hulbăr – Zdrențan – Dan Mâneran, M. Ponta, Georgiu (92 Florea), Balaci (46 Denis Mâneran) – R. Păcurar (81 Gligor).
Antrenor: Sculici Cristian
29'
GOOL!!! Georgiu Vasile
46'
Iese Balaci Sergiu-intră Mâneran Denis
58'
63'
80'
Iese Păcurar Remus-intră Gligor Alin
90'
Iese Georgiu Vasile-intră Florea Denis
Echipa: Irimia – Strango, Lung, Francescu, Topai – Simion (67 Filip), Crișan – Gherghel,  Zele, Olariu (67 Farcaș) – Băd.
Antrenor: Abrudean Adrian
44'
GOOL!!! Flavius Băd
67'
Iese Simion Andrei-intră Filip Ovidiu
67'
Iese Olariu Laurențiu-intră Farcaș Cosmin
84'
Cartonaș galben Zele Eduard
90'
Cartonaș galben Irimia Cristian
Arbitrii:
 Mircea Ardelean – Alina Mihoc, Sebastian Pantea.
Observatori:
 Mircea Toderici, Gheorghe Sfăt.
Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.13 ( Sâmbătă  11.11.2017 )
CS. Ineu 3 : 1 Victoria Zăbrani

Sâmbătă 11.11.2017 ora 11:00   Stadion Ineu

Georgiu Vasile 29'; 58'; 63' Băd Flavius 44'

Arbitrii: Mircea Ardelean – Alina Mihoc, Sebastian Pantea.  Observatori: Mircea Toderici, Gheorghe Sfăt.

-

Arbitrii: Alin Bolcaș – Sorina Betea, Filip Cârmaci.   Observatori: Adrian Apătean, Teodor Jușcă.

Oprea Victor 68'

Arbitrii: Flavius Bădică – Emil Cristea, Cristian Takacs.  Observatori: Gabor Biro, Iosif Lovas.

Victoria Felnac 0 : 2 Păulișana Păuliș

Sâmbătă 11.11.2017 ora 14:00  Stadion Felnac

- Pop Gabriel 15'
Asandului Andy 60'

Arbitrii: Loredan Bogdan – Adrian Vasile, Zoltan Nagy.   Observatori: Doru Herțeg, Marcel Vida.

ACS. Socodor 4 : 0 Voința Mailat

Sâmbătă 11.11.2017 ora 14:00   StadionSocodor

Bibarț Bogdan 24'; 40'
Covaci Iosif 31'
Dema Florin 42'
-

Arbitrii: Dorinel Herțeg – Gabriel Hărduț, Paul Ardelean.   Observatori: Leontin Buda, Daniel Scridon.

Glogovăţ 2013 0 : 0 Progresul Pecica

Sâmbătă 11.11.2017 ora 14:00   Stadion Horia

- -

Arbitrii: Cristian Coroban – Remus Naghi, Silviu Mocanu.  Observatori: Marius Alexa, Eugen Roșu.

Unirea Sîntana 5 : 2 Șoimii Șimand

Sâmbătă 11.11.2017 ora 14:00   Stadion Sîntana

Capătă Alexandru 39'; 42'; 43'
Prică Denis 76'
Pasăre Alexandru 90'
Ghergar Ovidiu 31'; 41'

Arbitrii: Radu Bîtea – Sergiu Burcă, Florin Vesa.  Observatori: Romulus Tănăsescu, Ioan Hamza.

În această etapă echipa Victoria Nădlac stă !