- CLUB FONDAT ÎN ANUL 1932 -

SEZON 2018-2019

ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Mailat Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 28 | 23. 05. 2018 | 18:00 | Stadionul ”Josef Scheirich”

+ ● Mai multe poze

După ce a pierdut fără drept de apel meciul împotriva fostului său antrenor, Cristi Irimia ș-a așezat pe banca Zăbraniului pentru un alt duel special pentru el. "Inima Albastră" a Ineului a dat piept cu echipa lui Cristi Sculici, în joc fiind ultimul loc pe podiumul Ligii a 4-a.

Iar gazdele au intrat mult mai bine în meci, au controlat ostilitățile și au ratat câteva ocazii importante, cea mai importantă prin Băd, până la deschiderea scorului. Aceasta s-a produs în minutul 32, când Flavius Pavel a tras din afara careului, de pe stânga, dintr-un unghi mort, iar mingea s-a dus în vinclul porții lui Pușcaș. Apoi, Măgulean a lovit doar bara, gazdele chiar cerând gol considerând că mingea depășise linia de poartă, așa că întâlnirea cu golul doi a venit doar după odihnă.

În minutul 49, același Flavius Pavel a transformat pe colțul portarului o lovitură liberă de pe 16 metri și gazdele păreau scăpate în câștigătoare. Treptat, însă, și pe fondul schimbărilor inspirate ale lui Cristi Sculici, Ineul a revenit în joc, dar și pe tabela de marcaj. În minutul 73, Dan Mâneran a tras la poartă, Șoltezs a respins, dar a fost prins prea în față la șutul câștigător al lui Spătaru de la aproximativ 26 de metri. Venit de pe bancă în minutul 84, profesorul Rădac a fost eroul vizitatorilor la prima atingere de balon. Iar aceasta a fost una de efect, cu spatele la poartă, după pasa foarte bună a lui M. Ponta. Până la final, zărăndanii au avut chiar șansa victoriei, dar Dan Mâneran și Voștinar au tratat prea ușor niște faze de gol clare.

S-a terminat 2-2, iar Cristi Irimia încearcă senzații noi din postura de antrenor. "Când crezi că le vezi toate, fotbalul te surprinde mereu. La cum mergea meciul la 2-0, dacă-mi spune cineva că vom scăpa victoria i-aș fi spus să-și vadă de treabă. Dar, s-a întâmplat, am primit două goluri după pase de 50 de metri și în cele din urmă chiar am riscat să pierdem meciul. Din nou, căderea din jocul nostru a venit după înlocuirea lui Simion. S-a întâmplat la Chișineu Criș, s-a întâmplat și azi, când speram că ne vom reface moralul după dușul rece din etapa trecută cu o victorie. Ar fi fost important acest lucru, căci în weekend stăm și – probabil – la mijlocul săptămânii viitoare vom rejuca semifinala de Cupă cu Sântana. Singurul obiectiv rămâne calificarea în finala Cupei și o forțare a revanșei în fața Crișului", a menționat tânărul tehnician al "alb-roșiilor".

De câteva runde, Cristi Sculici vorbește despre dificultăți în a-și conecta elevii la miza partidelor de campionat."Lipsa obiectivului, venit pe fondul temperaturilor ridicate, nu îți oferă fotbaliști prea motivați la ultimelor meciuri ale stagiunii. Apoi, juniorii încă joacă cu frică, sunt timorați mai ales când dau peste jucători cu experiența celor de la zăbrani. Și astăzi am făcut o primă repriză destul de modestă, ne-am mai revenit după pauză, iar după ce am egalat chiar puteam câștiga. Dar, până la urmă, rezultatul de egalitate îl consider echitabil", a menționat "principalul" Ineului.

Formații:

Zăbrani: Soltesz – Cl. Filip, Hodan, Edu, Ad. Popa – Francescu, Simion (51 C. Farcaș) – I. Gherghel, Fl. Pavel, Măgulean – Băd

Ineu: Pușcaș (55 Iacob) – Voștinar, Iaroș, Zdrențan, Hulbăr – M. Ponta – Balaci, Florea (55 Mașniță, 90 Țica), Fl. Spătaru, Dan Mâneran – Denis Mâneran (84 Rădac).

Arbitri: Ionuț Nicoraț – Andreea Șușca, Gabriel Hărduț.

Observatori AJF: Mircea Bondar, Marcel Vida.

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.28 ( Miercuri  23.05.2018 )
Cetate Săvîrșin 4 : 2 UTA Arad II

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Săvîrșin

Neamț Marius 9'
Marc Narcis 80' 82' 91'
Prună Victor 4'
Sorato Federico 53'

Arbitrii: Alin Deac – Andrei Pantea, Florin Vesa.   Observatori: Corneliu Tulea, Vasile Rad.

Progresul Pecica 1 : 0 Glogovăț 2013

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Progresul

Ponta Angel 19' -

Arbitrii: Tudor Jurcă – Emil Cristea, Sergiu Mona.   Observatori: Romulus Tănăsescu, Daniel Scridon.

Păulişana Păuliş 2 : 1 Victoria Felnac

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Păuliş

Popa Daniel 42' 78' Gyebnar Ștefan 24'

Arbitrii: Loredan Bogdan – Cristian Cășuț, Filip Cîrmaci.   Observatori: Iosif Manușov, Gheorghe Sfăt.

Șoimii Șimand 0 : 5 Unirea Sîntana

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Șimand

- Prică Denis 21'
Capătă Alexandru 35' 37'
Ginghină Alin 62'
Martin Călin 72'

Arbitrii: Cristian Coroban – Sebastian Pantea, Denis Calnacov.   Observatori: Dan Ologeanu, Andras Mako.

Voința Mailat 3 : 1 ACS. Socodor

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Mailat

Chepețan Alexandru 21'
Vidac Gabriel 46'
Mateucă Florin 90'
Molcuț Alin 70'

Arbitrii: Daniel Burcă – Emil Arsa, Tudor Groșan.   Observatori: Leontin Buda, Ovidiu Coman.

Frontiera Curtici 2004 0 : 3 Crişul Chişineu Criş

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion Curtici

- Cigan Cristian 27'
Piț Adrian 91'
Modan Nicu 92'

Arbitrii: Alexandru Gornic – Lucian Berariu, Silviu Mocanu.  Observatori: Marius Alexa, Teodor Jușcă.

Victoria Zăbrani 2 : 2 CS. Ineu

Miercuri 23.05.2017 ora 18:00   Stadion "Josef Scheirich"

Pavel Flavius 32' 49' Spătaru Victor 73'

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Andreea Șușca, Gabriel Hărduț.  Observatori: Mircea Bondar, Marcel Vida.