LIGA IV ARAD | Etapa nr. 18 | 31. 03. 2018 | 11:00 | Stadion ”Josef Scheirich”

Pop Gabriel 82' (penalty)
ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Mailat Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
liga IV - Sezon 2017-2018
Etapa nr.18

În întâlnirile dintre cele două grupări din ultimele ediții de campionat Păulișul conduce cu 7-5...

Indiferent pe ce loc se află una din cele două echipe, confruntările directe au fost întotdeauna interesante presărate cu multă ambiție din partea ambelor combatante.
După cum se vede din confruntările anterioare Păulișul a câștigat de 7 ori, 3 confruntări s-au terminat la egalitate iar 5 victorii ne-au aparținut nouă.

Apropiate valoric, Zăbraniul și Păulișul și-au împărțit punctele

Victoria Zăbrani - Păulișana Păuliș 1-1 (0-0)

01.04.2018 • 9:22 | sportarad.ro

Apropiate valoric, Zăbraniul și Păulișul și-au împărțit punctele în această dimineață pe un teren destul de prost al stadionului „Iosif Scheirich”. Păulișul a fost echipa mai activă în prima parte, apoi au trecut la comandă gazdele, însă finalul a aparținut din nou vizitatorilor. După ultimul fluier, s-au împărțit pumni și picioare pe tunelul ce duce la vestiare.

Echipa lui Irimia s-a acomodat mai greu la terenul pe care nu disputase în acest an niciun meci oficial, iar Păulișul a avut ceva oportunități în prima repriză, prin Popa și Crișan. După odihnă, lucrurile s-au schimbat și Victoria a început să lege jocul și au venit și fazele de poartă. Brutyo a făcut, însă, minuni în fața lui Gherghel, Popa și Măgulean, iar când el nu a mai avut ce face l-a salvat bara la reluarea lui Băd.

Spectatori speciali în tribună:
Tocmai din Semlac a ținut să fie prezent, la primul joc oficial al echipei pe teren propriu, PEII DORIN (în dreapta) care după cum ne-a povestit își va face retragerea din activitatea fotbalistică undeva în vara acestui an.
”Am venit să testez terenul pentru a-mi lansa invitațiile și trebuia să încep cu foști mei colegi din Zăbrani: Stamate, Tibi, Cantoru și mă opresc aici să nu supăr pe cineva...” încheie râzând. Apoi la finalul jocului a continuat în biroul președintelui. Însoțitor în această deplasare ia fost Gheorghieș (în stânga), un alt fost fotbalist cunoscut nouă.

Totuși, în minutul 69, a căzut golul. Băd i-a pasat pe culoar lui Zele și acesta a trimis pe sub Brutyo în plasă. Păulișana nu s-a dat bătută și, cu 8 minute înainte de final, a obținut egalarea. Topai a comis henț în careu, la limită și Mircea Ardelean a pus mingea pe var. Gabi Pop și-a păstrat calmul și a făcut 1-1. Mai mult, Asandului a nimerit bara, după ce  atinsese mingea și Soltesz.

În minutele de prelungire, D. Calancea a fost eliminat de pe teren pentru două „galbene”, iar în drumul spre vestiare Francescu și Itu s-au încăierat într-o luptă corp la corp cu de toate. Carnetele ambilor fotbaliști au fost reținute la final.

A reușit să strice din nou un meci ...
Era un comentariu la distribuirea arbitrilor în ce privește pe Ardelean Mircea: ”Poate reușește din nou să strice un meci...”
Previziunea s-a adeverit ...A REUȘIT !!!
cu decizii complet aiurea, în multe momente, reușind să enerveze ambele tabere și cu un penalty, zicem noi, parcă prea ușor acordat oaspeților...

E a doua remiză consecutivă acasă pentru Zăbrani, după 1-1 cu Mailatul, iar Cristi Irimia nu e foarte mulțumit. „Există și motive obiective pentru aceste fluctuații de formă, cum ar fi această nouă mini-vacanță după lunga vacanță de iarnă. Ne-a cam scos din ritm, ca dovadă că în prima repriză am jucat mai modest, am intrat destul de greu în joc. Apoi, în partea a doua, am avut vreo 6-7 ocazii clare, dar am valorificat numai una, dându-le posibilitatea adversarilor să revină în joc dintr-un penalty destul de ușor acordat. În fine, a rezultat o remiză ce nu ajută pe nimeni, în opinia mea, iar nervii de la final, nici ei”, a menționat antrenorul celor de la Zăbrani.

Dincolo, Păulișul nu l-a avut pe bancă pe Dinu Maghici. Acesta participă cu Viitorul 2004-2005 la un turneu la Szeged, dar a ținut legătura cu cei de la Zăbrani și a comandat schimbările. Iar nou intratul Gabor a și obținut penalty din care echipa sa a marcat. „După numărul de ocazii și aspectul general al jocului, egalul e echitabil, dar am avut și ghinion la bara lui Asandului de după golul de 1-1. Oricum, e un rezultat bun pe terenul unei echipe aflate peste noi în clasament. Păcat de eliminările din final, Calancea și Itu ne vor lipsi în meciurile ce urmează”, aspus Gabi Pop, aflat la a 7-a reușită stagională pentru Păuliș.

Formații:

Zăbrani: Soltesz – Cl. Filip, Hodan, Francescu, Topai – Gherghel, Simion, Zele, O. Filip (59 A. Popa) – Măgulean, Băd.

Păuliș: Brutyo – E. Calancea, Suciu, Crișan, Morariu (80 Itu) – Pleșca, G. Pop – Asandului, Grigorean (54 Gabor, 90 Șt. Calancea), D. Calancea – D. Popa.

Arbitri: Mircea Ardelean – Filip Cîrmaci, Andrei Pantea. Observatori: Mircea Toderici, Marcel Vida.

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.18 ( Sâmbătă  31.03.2018 )
Victoria Zăbrani 1 : 1 Păulișana Păuliș

Sâmbătă 24.03.2017 ora 11:00   Stadion Josef Scheirich

Zele Eduard 69' Popa Gabriel ( penalty )82'

Arbitrii: Mircea Ardelean – Filip Cîrmaci, Andrei Pantea.   Observatori: Mircea Toderici, Marcel Vida.

CS. Ineu 0 : 1 Progresul Pecica

Sâmbătă 24.03.2017 ora 11:00   Stadion Central Ineu

- Fritea Răzvan 9'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Alina Mihoc, Mihai Stanciu.  Observatori: Romulus Tănăsescu, Vasile Rad.

-

Arbitrii: Sorin Saladea – Emil Arsa, Sergiu Burcă.   Observatori: Cornel Tiulea, Gheorghe Sfăt.

-

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Cristian Cășuț, Florin Vesa.  Observatori: Iosif Manușov, Daniel Scridon.

Frontiera Curtici 1 : 2 Șoimii Șimand

Sâmbătă 24.03.2017 ora 15:00   Stadion Curtici

Ghiorghieș Andrian 19' Berar Ciprian 53'
Ghergar Ovidiu 83'

Arbitrii: Alexandru Gornic – Lucian Berariu, Remus Naghi.   Observatori: Leontin Buda, Andraș Mako.

ACS. Socodor 3 : 0 Victoria Nădlac

Sâmbătă 24.03.2017 ora 15:00   Stadion Socodor

Bibarț Bogdan 2'; 87'
Fluieraș Vlad 14'
-

Arbitrii: Tudor Jurcă – Paul Ardelean, Denis Ccalnacov.   Observatori: Marius Alexa, Iosif Lovas.

Victoria Felnac 2 : 1 Glogovăț 2013

Sâmbătă 24.03.2017 ora 15:00   Stadion Felnac

Geanîm Marius 29'
Maxim Nenad
Ardelean Renato 39'

Arbitrii: Ionel Deac – Andrei Pâslaru, Sebastian Pantea.  Observatori: Gabor Biro, Ioan Hamza.