ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 20 | 23. 03. 2019 | 15:00 | Arena din Păuliș

Băd Flavius 45'

Prima înfrângere a lui Leo' la revenirea s-a pe banca tehnică.

Păulișana Păuliș - Victoria Zăbrani 2-1 (2-1)

24. 03. 2019 • 9:49 | CSVZ

Cu Tibi Bier nerefăcut și înlocuit înaintea startului partidei cu Bubuș iar Takenori încă nerefăcut complet după o răceală mai puternică care la ținut la pat aproape toată săptămâna, echipa noastră nu s-a ridicat la nivelul pretențiilor pe care le așteptăm de la acest lot întinerit cu care abordăm returul de campionat. Deplasarea de la Păuliș avea să consemneze prima înfrângere a lui Leo' la revenirea s-a pe banca tehnică.

Plusul de determinare din jocul gazdelor s-a concretizat prin câteva ocazii, dar și două goluri în primele 40 de minute. Mai întâi, în minutul 23, ex-ul Adam a pus excelent capul la centrarea din corner a lui D. Calancea. Apoi, tot Denis Calancea și-a procurat un penalty din duelul cu Gherghel și l-a și transformat pentru 2-0. Tresărirea de orgoliu a formației "roș-albe" a sosit la ultima fază a primei părți. Atunci, Băd intră din stânga spre centru și, de la 20 de metri, trimite din întoarcere în vinclul porții lui Brutyo.

Deși a jucat mai ofensiv după odihnă, în 4-3-3, Victoria nu a reușit să revină pe tabelă. Păulișul s-a apărat bine și a pus ceva probleme și pe contraatac. Cert este că ultimul fluier al lui Alex Gornic certifică prima înfrângere a lui Leo Pința de la revenirea la Zăbrani.

Fără a diminua meritul echipei din Păuliș, care până la urmă a obținut o victorie muncită și meritată, spunem cu amărăciune că echipa noastră putea mult mai mult însă greşelile individuale, pripeala și lipsa dorinței de învingător ne-a adus în final înfrângerea în fața unei echipe de la care se putea pleca cu un rezultat bun. În tot jocul am putut remarca doar acea răbufnire de senzație a lui Băd  din min. 45 și jocul bun din partea secundă a lui Mandache...cea ce este totuși puțin pentru obținerea unei victorii.

Am fi jenanți dacă am invoca starea jalnică a suprafeţei de joc de care a avut parte ambele combatante și pe care cu greu se putea controla mingea, fără să remarcăm jocul încâlcit fără nici un fel de logică practicat de băieții noștri: ''A fost un joc în care a câștigat dăruirea și la un moment dat întâmplarea. Mă așteptam la o mai mare dăruire de la echipa noastră pentru că, toată săptămâna am avertizat că putem pierde doar pe greșelile noastre și așa s-a și întâmplat. Totuși pe faza de construcție mă așteptam la mai mult însă deocamdată atâta putem. Sper ca meciurile care urmează să le abordăm cu altă față,  pentru că, dacă aveam mai multă concentrare și dăruire în acest joc puteam scoate un rezultat bun, poate chiar o victorie'', a spus la finalul întâlnirii tehnicianul nostru, Leontin Pința.

În cealaltă tabără multă bucurie și optimism după ce-a de-a doua victorie din acest an pe teren propriu de data aceasta în fața unui adversar de podium: ''Am început jocul bine, ne-am creat ocazii destul de bune, am făcut destul de repede 2-0 meritat, părerea mea și penalty-ul a fost fără dubii plus că am mai avut încă unul la Hodan dar... iar pe o relaxare în finalul primei reprize Băd cu o execuţie de champions league în vinclu, ajutat și de vânt,  ne-a făcut să intrăm doar cu 2-1 la pauză. A doua repriză, Zăbraniul nu a mai avut ce pierde, au riscat mai mult și au trimis trei oameni în atac încercând să forțeze egalarea. Noi am mai avut câteva contraatacuri tăioase la care puteam să facem 3-1 și să închidem jocul. Una peste alta am obținut o victorie meritată, băieți au luptat, au alergat iar în final am obținut victoria'', a fost declarația succintă a tehnicianului Păulișanei, Dinu Maghici.

Sigur o înfrângere se digeră mai greu însă ia trebuie acceptată pentru că, atât înfrângerea cât și victoria sunt părți inerente în finalizarea unui joc. Cu obiectivitate trebuie să ne corectăm carențele pentru ca următorul joc să-l putem aborda cu atitudine de învingători.

Antrenor:  Leontin Pința
Arbitrii: Gornic Alexandru – Mocanu Flaviu, Dreghici Flavius. Observatori AJF:  Tiulea Corneliu, Sfăt Gheorghe.

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.20 ( Sâmbătă  23.03.2019 )
CS. Ineu 0 : 1 AFC. UTA II Arad

Sâmbătă 23.03.2019 ora 11:00   Stadion Central Ineu

- Nistor Alexandru 64'

Arbitrii: Bîtea Radu Bogdan - Nagy Zoltan, Șușca Andreea. Observatori: Herțeg Doru, Vida Constantin Marcel.

ACS. Socodor 4 : 1 Glogovăț 2013

Sâmbătă 23.03.2019 ora 15:00   Stadion Socodor

Mako Andrei 15'
Pirtea George 24' 28'
Flueraș Vlad 88'
Gornic Andrei 44'

Arbitrii: Deac Ionel Alin - Calnacov Denis, Pîslaru Andrei. Observatori: Manușov Iosif, Miron Marian.

Hanc Ioan 43'

Arbitrii: Bolcaș Alin-Călin - Hărduț Gabriel, Vesa Pavel. Observatori: Tănăsescu Romulus Cristian, Lovas Iosif.

Geanîm Marius 45' Șule Cristian 73'

Arbitrii: Bogdan Loredan - Arsa Emil, Naghi Remus.   Observatori: Ologeanu Dan, Hamza Ioan.

Progresul Pecica 2 : 1 Unirea Sântana

Sâmbătă 23.03.2019 ora 15:00   Stadion Pecica

Măgulean Petru 7'
Puie Dan 47'
Stanciu Vlăduț 81'

Arbitrii: Nicoraș Ionuț-Vasile -Băla Casian, Takacs Cristian. Observatori: Buda Leontin, Scridon Daniel.

Păulișana Păuliș 2 : 1 Victoria Victoria Zăbrani

Sâmbătă 23.03.2019 ora 15:00   Stadion Păuliș

Arbitrii: Gornic Alexandru-Dan - Mocanu Silviu, Dreghici Flavius. Observatori: Tiulea Corneliu, Sfăt Gheorghe.

În această etapă Cetate Săvârșin STĂ !
Echipa Victoria Nădlac s-a retras din campionat și toate meciurile din retur le va pierde cu 3-0!