Încheiem această ediție cu victorie la scor pe terenul din Turnu

Speranța Turnu-Victoria Zăbrani 1-7

26.05.2019 • 09:46 | CSVZ

Foto Telefon: Eugen Miculit
Ultima deplasare și totodată și ultimul joc din acest campionat îl încheiem cu o victorie la scor în fața unei echipe din Turnu care și-a arătat limitele în acest campionat. Cum era de așteptat echipa noastră s-a impus de la început și după numai 5 minute Bubuș înscrie  pentru 1-0! Apoi Gherghel (29') și Hodan (43') avea să ridice scorul la 3-0! După care survine obișnuita relaxare și Sziladi (45') avea să înscrie pentru gazde chiar la finalul primei părți. La pauză intrăm cu un avantaj de doar 2 goluri și o sumedenie de ocazii care dă gazdelor un dram de speranță.

Speranță care se va nărui după numai 2 minute la reluarea părții a doua prin reușita lui Băd (47') apoi Gherghel (64') își va trece în cont dubla urcând scorul la 1-5! La fel și Bubuș (85') vine cu a doua reușită pentru ca Nibu să închidă tabela cu golul din minutul 86. Turnu – Zăbrani 1-7! Cam atât despre acest joc pentru că pe teren a fost doar o singură echipă și aceia a fost a Zăbraniului.

''A fost un joc fără istoric, felicit băieții că s-au concentrat și ce este mai important această plăcere de a juca pe care au arătat-o în acest meci, indiferent că a plouat, că scorul curgea în favoarea noastră și că, practic adversarul nu prea exista... Ei și-au văzut de joc  cu de altfel a fost în ultimele 3-4 etape însă probabil ghinionul a fost împotriva noastră, în rest nu am ce să spun a fost chiar fără istoric...aş mai putea spune debutul lui Lazăr care chiar nu a jucat rău, ba mai mult a avut 2-3 oportunități care se puteau solda cu gol.'' a fost declarația obiectivă a tehnicianului nostru, Leontin Pința la finalul jocului.

Regretul este destul de mare la despărțirea de acest sezon de campionat prin pierderea locului de podium și ratarea obiectivului de a ajunge pentru a doua oară consecutiv în finala județeană a Cupei României. Însă în sport și cu atât mai mult în fotbal trebuie să acceptăm și acest lucru, să analizăm cu obiectivitate cauzele și deficiențele care au dus aceste nerealizări iar pentru următoarea ediție de campionat să avem puterea de a le corecta.

Antrenor:  Leontin Pința
Arbitrii: Saladea Sorin Florin - Berariu Lucian, Hărduț Gabriel. Observatori AJF:  Jivan Mihai Adrian, Scridon Daniel

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.29 ( Sâmbătă  25.05.2019 )
Podgoria Pâncota 1 : 5 Frontiera Curtici 2004

Vineri 24.05.2019 ora 18:00   Stadion Pâncota

Bulzan Ovidiu 13' Mihai Alin 32' 84'
Trifoi Florin (penalty) 42'
Vereș Șipoș 61' 85'

Arbitrii: Jurcă Tudor Florin - Mihoc Alina, Burcă Sergiu Lucian. Observatori: Herțeg Doru, Sfăt Gheorghe.

-

Arbitrii: Nicoraș Ionuț Vasile - Stanciu Mihai, Pantea Sebastian.   Observatori: Tănăsescu Romulus, Roșu Eugen.

Progresul Pecica 3 : 0 AFC. UTA II Arad

Sâmbătă 25.05.2019 ora 11:00   Stadion Pecica

Popa Sergiu 65'
Arsene Mirel 67'
Puie Dan 82'
-

Arbitrii: Gornic Alexandru - Pîslaru Andrei, Vesa Pevel. Observatori: Buda Leontin, Rad Vasile.

Sziladi Sergiu 45' Bubuș Mario 5' 85

Arbitrii: Saladea Sorin Florin - Berariu Lucian, Hărduț Gabriel. Observatori: Jivan Mihai, Scridon Daniel.

Kocsis Robert 28'

Arbitrii: Ardelean Mircea - Arsa Emil, Cristea Emil. Observatori: Tiulea Corneliu, Miron Marian.

ACS. Socodor 4 : 0 Păulișana Păuliș

Sâmbătă 25.05.2019 ora 18:00   Stadion Socodor

Dema Florin 71'
Pirtea George 74' 76'
Ardelean Mircea 80'
-

Arbitrii: Deac Ionel Alin - Cășuț Cristian, Pantea Andrei Observatori: Alexa Marius, Lovas Iosif.

În această etapă Victoria Felnac STĂ !
Echipa Victoria Nădlac s-a retras din campionat și toate meciurile din retur le va pierde cu 3-0!