- CLUB FONDAT ÎN ANUL 1932 -

SEZON 2018-2019

ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 28 | 18. 05. 2019 | 11:00 | Stadionul 'Josef Scheirich'

London is the capital city of England.

Șansa locului 3 s-a stins definitiv în prelungiri, campioana are punctaj maxim în 2019:

Victoria Zăbrani – Progresul Pecica 1-2

18. 05. 2019 • 20:19 | sportarad.ro

Victoria Zăbrani a fost la câteva secunde de a bloca campioana în stagiunea de primăvară. Până astăzi, Progresul Pecica a câștigat tot ce se putea câștiga în 2019 și trebuie să-i mulțumească portarului Mitrea pentru că seria victoriilor continuă și după etapa cu numărul 28.

Deși au fost ocazii și în prima parte, cea mai mare aparținându-i lui Copil, care a șutat de două ori în aceeași fază în Mitrea, scorul primei reprize a fost alb. În schimb, actul secund a fost și mai vioi și au căzut și golurile. La numai 4 minute de la reluare, Crișan a pierdut un balon în jumătatea propriu, Huțanu a pătruns și a centrat de pe dreapta, iar Copil a înscris din gura porții. Liderul a condus numai până în minutul 70, căci Gherghel, care a jucat cu probleme medicale, a transformat un penalty acordat de Bolcaș la hențul în careu al lui Moraru.

Zăbraniul a simțit că se poate și a căutat și golul victoriei, dar Nibu, Gherghel și Hodan (trecut "vârf" de Pința în absența lui Băd – accidentat) l-au evidențiat pe Rusu. Și, în loc de 2-1 s-a făcut 1-2 chiar la ultima fază a partidei. Huțanu a centrat din dreapta, Mitrea a scăpat balonul din mână ca un săpun și eroul din meciul de Cupă cu Felnacul, Remus Păcurar a mulțumit și a împins balonul în plasă.

''De câteva etape suntem ori urmăriți de ghinion, ori este lipsă de valoare.''

Odată cu victoria Curticiului la Păuliș, semnată chiar de un fost jucător al Victoriei, Laurențiu Olariul, Zăbraniul pierde orice șansă de a mai termina pe podium, acolo unde a fost vara trecută. "Am întâlnit echipa ce va reprezenta județul la barajul pentru Liga 3-a, eu cred că sunt cei mai buni și le urez baftă, cred că vor promova. Pe de altă parte, înfrângerea de azi este nemeritată, dar fotbalul se joacă pe goluri. De câteva etape suntem ori urmăriți de ghinion, ori este lipsă de valoare. Păcat că la 1-1 am avut trei oportunități să rupem jocul, ca și la Cupă și în ultimul minut de prelungiri ne facem de râs și luăm gol. Mai jucăm un meci, unul vom sta, vom face apoi o analiză și trebuie să așezăm lucrurile să nu mai rămână la nivelul hazardului", a spus Leontin Pința la finele disputei cu pecicanii.

''este o victorie care poate nu reflectă exact realitatea din teren.''

Chiar dacă nu au făcut cel mai bun meci al lor, pecicanii rămân într-o zodie câștigătoare. Totodată, la Pecica a revenit și Răzvan Blănaru, care a pus munca pe primul plan. Acum are la dispoziție o lună de zile să ajungă la 50-60% din potențial și să-și ajute, poate, colegii la barajul de promovare. "Sunt mulțumit pentru victorie, nu atât pentru joc, care a fost mai puțin reusit. Dar asta, probabil și pentru că am jucat și în Cupă, unde au fost chiar și prelungiri, iar oboseala și-a spus cuvântul. Felicit echipa gazdă pentru joc, ne-a pus în dificultate în destule rânduri, a fost un meci disputat, cu ocazii de o parte și de alta. Așadar, nu pot fi mulțumit pentru joc, este o victorie care poate nu reflectă exact realitatea din teren. Ne gândim la meciul următor și sperăm ca la sfârșitul campionatului să ne atingem obiectivele", a menționat și Dan Stupar, antrenorul campioanei județene.

Formații:

Zăbrani: Mitrea – Topai, Pașcu, Bier, Cojocaru – Nibu (85 Goț), Simion (44 Crișan) – Takenori, Gherghel, Mandache – Hodan.

Pecica: Rusu – T. Bodri (52 Moraru), Ew. Wild, Gabor (84 Țugulescu) Aldan – Huțanu, Arsene, S. Popa, Copil (90 Blănaru) – Păcurar, P. Măgulean (52 A. Ponta).

Arbitri: Alin Bolcaș – Cristian Cășuț, Andrei Pantea.

Observatori AJF: Romulus Tănăsescu, Iosif Lovas.

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.28 ( Sâmbătă  18.05.2019 )
Victoria Zăbrani 1 : 2 Progresul Pecica

Sâmbătă 18.05.2019 ora11:00   Stadion 'Josef Scheirich'

Gherghel Iosif 70 ' Copil Dumitru 49'
Pacurar Remus 91'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Cristian Cășuț, Andrei Pantea. Observatori: Romulus Tănăsescu, Iosif Lovas

Vasilica Alexandru 77'

Arbitrii: Călin Mateuț – Emil Arsa, Florin Vesa. Observatori: Victor Ciurescu, Daniel Scridon.

AFC. UTA II Arad 1 : 6 Unirea Sântana

Sâmbătă 18.05.2019 ora11:00   Stadion ICRTI Arad

Vultur Catalin 21' Parlapan Gabriel 26' 31'
Prica Denis 33'
Popa Radu 56'
Martin Catalin 61' 62'

Arbitrii: Fekete Zoltan - Balint Zoltan, Petrovszki Peter.   Observatori: Leontin Buda, Hrabovszki Andras.

Glogovăț 2013 0 : 2 Podgoria Pâncota

Sâmbătă 18.05.2019 ora18:00   StadionVladimirescu

- Bogdan Fabian 55'
Florea David 64'

Arbitrii: Loredan Bogdan – Sebastian Pantea, Nicoleta Șușca. Observatori: Traian Enoiu, Petru Mihuța.

Cetate Săvârșin 1 : 4 Șoimii Șimand

Sâmbătă 18.05.2019 ora18:00   Stadion Săvârșin

Istoc Silviu 87' Ghegar Ovidiu 44'
Gheorghies Adrian 71' 75'
Caba Raul 79'

Arbitrii: Cătălin Iova – Cristian Takacs, Andreea Șușca. Observatori: Iosif Manușov, Gheorghe Sfăt.

ACS. Socodor 3 : 0 Victoria Felnac

Sâmbătă 18.05.2019 ora18:00   Stadion Socodor

Pirtea George 1'
Bibart Bogdan 52'
Faur Marius 65'
-

Arbitrii: Radu Bîtea – Alina Mihoc, Gabriel Hărduț. Observatori: Dan Ologeanu, Romulus Sabău.

Păulișana Păuliș 0 : 1 Frontiera Curtici 2004

Sâmbătă 18.05.2019 ora18:00   Stadion Păuliș

- Olariu Laurentiu 69'

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Lucian Berariu, Remus Naghi. Observatori: Corneliu Tiulea, Teodor Jușcă.

În această etapă trebuia să stea Victoria Nădlac!
Echipa Victoria Nădlac s-a retras din campionat și toate meciurile din retur le va pierde cu 3-0!