- CLUB FONDAT ÎN ANUL 1932 -

SEZON 2018-2019

ajf Placeholder image Curtici Felnac Glogovaţ Pecica Păuliş Sântana Zabrani Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 26 | 04. 05. 2019 | 11:00 | Stadionul 'Josef Scheirich'

04. 05. 2019 • 22:37 | CSVZ

Chiar dacă formația  oaspete s-a prezentat fără  câteva piese importante, după cum ne-au spus chiar ei la finalul întâlniri,  au rezistat o repriză ritmului impus de elevii  lui Pința. Ba mai mult aveau să deschidă scorul cu largul concurs a fundașului nostru Crișan  care a ratat o minge venită pe cap, iar Gheorghieș a profitat și a deschis tabela cu un șut plasat la care Mitrea nu a mai putut riposta ( 43' ). Astfel oaspeții  au reușit performanța să intre la pauză cu avantaj după ce aproape o repriză au fost dominați  destul de clar de echipa noastră.

Se pare că tehnicianul nostru a avut o discuție mai serioasă la vestiare pentru că în partea a doua am intrat mult mai deciși pentru a întoarce rezultatul etalând un joc mult mai laborios, mai pe poartă,  impunând un ritm la care adversarul nu a putut face față. Astfel după doar 9 minute ( 54' ) Mandache  este deschis pe zonă centrală, întoarce doi adversari în suprafața de pedeapsă și cu un șut plasat îl 'execută' pe Matiș  stabilind egalitatea pe tabelă 1-1!

De acum jocul curge în favoarea noastră echipa din Șimand este masată în jumătatea proprie, unde avea să rămână cam până în final. Ocaziile abundă la poarta lui Matiș care reușește să mențină rezultatul și când nu a mai putut el avea să-l salveze 'domnișoara de pe dreapta' care toată partea a doua a fost cu steagul sus reușind să ne anuleze și două goluri…însă vine min. 80 când Simion cu un șut puternic din lateral aduce liniștea în tabăra noastră 2-1!

Apoi vine Gherghel care după efortul depus își dorește golul pe care îl va reuși după 9 minute (89') stabilind scorul final cu un șut plasat la care Matiș a rămas spectator 3-1! După cele 4 minute de prelungire acordate de central am consemnat victoria echipei noastre în fața unui adversar destul de modest. Însă meritul băieților constă în faptul că au reușit să se mobilizeze și să întoarcă într-o manieră categorică rezultatul sufocându-și practic adversarul în partea a doua.

Nu mai puțin adevărat că și tehnicianul nostru a fost inspirat în schimbări știind să gestioneze și să motiveze băieți pentru revenirea din repriza secundă: "Nu am reușit în prima parte să respectăm un lucru care de câteva etape nu prea îl respectăm și anume-apărarea să fie apărare: să respecte dublajul, marcajul iar în partea a doua s-a văzut valoarea și pregătirea echipei. Exact cum am dominat echipa din Curtici în partea a doua și nu am reușit să finalizăm... Acum cu foarte, foarte multe ocazii și cu încă două goluri anulate am reuși să concretizăm o victorie meritată, înaintea a două jocuri extrordinar de grele  și a unui joc de cupă.  Este, dacă vreți,   un  bonus pentru echipa noastră această victorie", a ținut să complecteze Leontin Pința la finalul întâlniri.

Pentru noi privitori, surpriza plăcută a fost acest Takenori care azi a ordonat mijlocul terenului prin travaliul și pasele precise cu care a împins atacul. La fel putem spune și de Simion care împreună cu Takenori și Topai au reușit să facă legea la mijloc. Apoi acest copil rebel al fotbalului, Gherghel care și la Pâncota și azi a 'tras' echipa după el în stilu-i caracteristic. Ba mai mult, azi a dat dovadă de atașament față de colegi ( lăsând nunta surori pentru 2-3 ore ) pentru ași putea aduce aportul la victoria de azi.

Azi seniori alături de mai tineri lor colegi au reușit să strângă rândurile și să arate că sunt un grup unit căruia îi dorim o cât mai lungă continuitate chiar dacă pe ici pe colo mai criticăm pe unul sau pe altul. Noi suntem alături de ei prin obiectivitate care stă la baza progresului pe care îl dorim cât mai înalt pentru fiecare component al lotului.

Vin două etape grele: deplasarea la  Sântana și liderul la zi, Progresul Pecica – acasă. Staful tehnic împreună cu băieții au de muncit pentru a ieși cu fruntea sus din cele două confruntări.

Antrenor:  Ruska Ioan
Arbitrii: Loredan Bogdan – Sorina Betea, Andrei Pîslaru.  Observatori AJF:  Mihai Jivan, Vasile Rad.

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.26 ( Sâmbătă  04.05.2019 )
Victoria Zăbrani 3 : 1 ACS. Șoimii Șimand

Sâmbătă 04.05.2019 ora 11:00   Stadion Josef Scheirich

Arbitrii: Loredan Bogdan – Sorina Betea, Andrei Pîslaru. Observatori: Mihai Jivan, Vasile Rad.

Popa Radu 54'

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Gabriel Hărduț, Florin Vesa. Observatori: Leontin Buda, Romulus Babău.

Păulișana Păuliș 2 : 2 Glogovăț 2013

Sâmbătă 04.05.2019 ora18:00   Stadion Păuliș

Calancea Denis 22'
Calancea Emilian 86'
Borteș Alexandru 36' 75'

Arbitrii: Cristian Coroban – Casian Băla, Alina Mihoc. Observatori: Mircea Toderici, Daniel Scridon.

Gligor Alin 90'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Mihai Stanciu, Cristian Takacs. Observatori: Dan Ologeanu, Petru Mihuța.

AFC. UTA II Arad 0 : 0 Podgoria Pâncota

Sâmbătă 04.05.2019 ora18:00   Stadion ICRTI Arad

- -

Arbitrii: Radu Bîtea – Emil Arsa, Andreea Șușcă. Observatori: Adrian Apătean, Marian Miron.

Sziladi Sergiu 76'

Arbitrii: Sorin Saladea – Sergiu Burcă, Teodor Pătrăuță.   Observatori: Corneliu Tiulea, Gheorghe Sfăt.

Victoria Felnac 3 : 0 ( fj.) Victoria Nădlac

-   Stadion -

- -

Arbitrii:Observatori: -

În această etapă Progresul Pecica STĂ !
Echipa Victoria Nădlac s-a retras din campionat și toate meciurile din retur le va pierde cu 3-0!