ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr.12 | 02. 11. 2019 | 11:00 | Stadionul ”Josef Scheirich”

Joc modest câștigat lejer de băieții lui Mutică
Victoria Zăbrani-Glogovăț 2013 2-0

Cu Ghergar suspendat, cu Mandache și Vasilca incerți până în dimineața jocului, băieții lui Mutică au avut o prestație mai modestă însă eficientă în cea ce privește punctele.
CSVZ Noiembrie 02. 2019 18:35

Meciul cu Glogovăț a fost mai degrabă unul modest în special din punctul de vedere al angajamentului fizic al ambelor grupări. Dar și în aceste condiții băieții lui Mutică și-au dominat adversarul, mai ales în prima parte a jocului când s-a jucat în jumătatea adversă jucându-se cu ocaziile, oaspeții reușind să expedieze primul lor șut spre poartă abia în minutul 42.

Încă din min.7 echipa era cu fundașii la mijlocul terenului pentru ca în min. 10, Iorgovan să rateze din unghiul careul mic, șutul expediat de acesta trece pe lângă bara laterală a porții apărate de Vîrtaci. După alte trei minute îl imită Iova din 8-9 metri cu un șut puternic peste transversală, din nou Iorgovan (18') nu poate devia în poartă o minge centrată în gura porții de Topai.

Însă vine min. 21, Iova pătrunde pe flancul drept, centrează puternic, Iorgovan nu ajunge mingea iar Neag de la oaspeți o deviază cu capul în propria poartă, deschizând scorul 1-0! După deschiderea scorului ne-am gândit că o să le mai dăm însă nu avea să fie așa pentru că ratările se țin scai de atacanții noștri astfel Iorgovan, Mandache nu reușesc să ajungă o minge centrată în gura porți de același Iova. Apoi vine schimbul de mingi între Iorgovan și Topai care îl lasă pe ultimul față în față cu Vîrtaci acesta reușind să-l blocheze la timp, evitând golul. Oaspeții, după cum am spus, au avut primul șut spre poartă de abia în min.42, astfel în loc să intrăm la pauză cu 2-3 diferență, intrăm doar cu avantajul autogolului din min. 21.

La reluare oaspeții prind curaj încep să creadă mai mult în forțele lor și în minutul 52 își creează prima ocazie mai periculoasă la poarta lui Mitrea însă șutul expediat de unul din atacanți trece pe lângă. Oricum în partea a doua ospeții simt amorțeala în jocul echipei noastre și încearcă mai mult însă puterile nu prea îi ajută și încep să cedeze.

Dar și așa cu starea de amorțeală care s-a instalat peste gruparea lui Mutică, Zele al nostru iese la rampă cu lobul său preferat: min.76, la o desincronizare în apărarea adversă prinsă cu portarul la limita suprafeței de pedeapsă, mingea ricoșează în piciorul lui Zele care cu precizie o trimite peste aceștia în poarta rămasă goală, pentru golul de 2-0!

Astfel se liniștește, un joc liniștit în care adversarul a făcut doar act de prezenţă însă la fel de adevărat că și noi am făcut cam același lucru doar că am terminat cu două goluri în plus. Cam asta ar fi în mare istoria acestui joc care nu prea a avut strălucire dar ne-a îmbogățit zestrea.

Celelalte contracandidate la cele 4 locuri ale Play Off-ului nu s-au întrecut nici ele în minuni atât Curticiul cât și Sântana au terminat egal jocurile, prima acasă iar cealaltă în deplasare. Ar mai fi de adăugat, după etapa de azi, intrarea Păulișului în loja celor 4.

Liga IV - Ed. 2019-2020
Meciurile etapei nr.12 ( Sâmbătă  02.11.2019 )
Victoria Zăbrani 2 : 0Glogovăț 2013

Sâmbătă 02.11.2019 ora 11:00   Stadion Josef Scheirich

Zele Eduard 76' Neag Alin (Autogol 21')

Arbitrii: Bogdan Loredan - Stanciu Mihai, Șușca Nicoleta.  Observatori: Tănăsescu Romulus Cristian, Scridon Daniel.

AFC UTA Arad II 2 : 5ACS. Socodor

Sâmbătă 02.11.2019 ora 11:00   Stadion ICRTI

Miclea Narcis 20' Faur Marius 7' 89'
Olariu Laurențiu 16'
Mako Andrei 24' 45'
Gherheș Ioan (Autogol 86')

Arbitrii: Saladea Sorin - Takacs Cristian, Șușca Andreea.   Observatori: Ciurescu Victor, Hamza Ioan

Șoimii Șimand 1 : 1Unirea Sântana

Sâmbătă 02.11.2019 ora 14:00  Stadion Șimand

Gheorghieș Adrian 78' Turcuș Teodor 70'

Arbitrii: Ardelean Mircea - Băla Casian, Berariu Lucian.   Observatori: Toderici Mircea, Sfăt Gheorghe.

Frontiera Curtici 2 : 2 CS. Ineu

Sâmbătă 02.11.2019 ora 14:00  Stadion Curtici

Avrămuțiu Remus 8' 59' Mâneran Dan 43' 88'

Arbitrii: Nicoraș Ionuț - Cirmaci Filip, Pîslaru Andrei.   Observatori: Tiulea Corneliu, Roșu Eugen.

Păulișana Păuliș 3 : 1 Podgoria Pâncota

Sâmbătă 02.11.2019 ora 14:00   Stadion Păuliș

Marc Narcis 15'
Calancea Denis 21'
Bumb Nicolae (Autogol 52')
Pădureanu Gabriel 66'

Arbitrii: Bîtea Radu - Arsa Emil, Naghi Remus.   Observatori: Herțeg Doru, Babău Romulus.

Berar Ciprian 57'

Arbitrii: Leah Darius - Vesa Pavel, Nagy Zoltan.   Observatori: Jivan Mihai, Vida Constantin.

Antrenor:  Călin Dehelean
Arbitrii: Bogdan Loredan - Stanciu Mihai, Șușca Nicoleta. Observatori AJF:  Tănăsescu Romulus Cristian, Scridon Daniel.