LIGA IV ARAD | Etapa nr. 17 | 17. 03. 2018 | 15:00 | Arena din Șimand

ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II

liga IV - Sezon 2017-2018
Etapa nr.17

Mergem la Șimand să câștigăm!

După semieșecul din întâlnirea cu Mailat, din etapa inaugurală a returului, băieții s-au pregătit toată săptămâna și nici nu concep să se întoarcă de la Șimand fără victorie.
”Mergem la Șimand să câștigăm pentru a demonstra tuturor că întâlnirea cu Mailat a fost un accident!” a declarat președintele Stamate Virgilius.

Achizițiile trec la „catedră”:

Șoimii Șimand – Victoria Zăbrani 0-2 ( 0-0 )

17.03.2018 • 11:46 | sportarad.ro

”Plusul de experiență și calitate de la mijloc în sus”

Cristian Irimia nu a avut tocmai debutul dorit pe banca Victoriei Zăbrani, căci Mailatul a plecat cu un punct de pe „Șega”. Una dintre cauzele remizei a fost chiar lipsa celor mai răsunătoare achiziții ale iernii, respectiv experimentații atacanți Pavel și Măgulean. La Șimand, cei doi s-au aflat pe teren și jocul ofensiv al echipei lor a fost mult mai bun. În schimb, „șoimii” nu au mai repetat evoluția bună de la Ineu și ce au luat pe mere au dat pe pere.

Beneficiind de plusul de experiență și chiar și calitate de la mijloc în sus, „alb-roșii” au dominat tactic partida și și-au creat și câteva situații bune de gol, prin Măgulean și Gherghel. Însă și gazdele au fost periculoase, bara salvându-l pe Șoltesz la lovitura liberă executată de Petrila.

Repriza secundă a început de la de 0-0, dar scorul nu a rezistat prea mult. În minutul 57, Gherghel centrat din corner, iar Flavius Pavel (foto) și-a armat voleul, de la 19 metri ușor lateral stânga, iar Vîrzob a trebuit să se recunoască învins. Replica gazdelor a fost timidă, iar în minutul 75 a venit și reușita ce a decis definitiv destinația punctelor. Engelhardt a intrat imprudent asupra lui Zele, iar mijlocașul lui Irimia a și transformat în gol penalty-ul acordat de Saladea. Cum Petrila și mai ales Mașniță (cap slab din 5 metri) nu au găsit drumul spre gol, Șimandul a trebuit să se recunoască învinsă.

”Am avut și noi situațiile noastre”

La final, Marius Ciubăncan susține că diferența s-a făcut numai la capitolul experiență. „Meciul în sine a fost echilibrat, fără ocazii mari de gol, nu știu dacă partida s-ar fi deblocat dacă Pavel nu reușea acea execuție de excepție. Am avut și noi situațiile noastre, cele mai mari prin Petrila și Mașniță, dar când nu marchezi o echipă experimentată ca cea a Zăbraniului te taxează. Mergem înainte, trebuie să scoatem maxim din următoarele partide, cu Frontiera Curtici și Voința Mailat”, a spus tehnicianul Șimandului.

”Măgulean și Pavel și-au pus rapid amprenta pe jocul echipei”

Bineînțeles, Irimia a subliniat importanța intrării în luptă a „pieselor” sale grele. „Măgulean și Pavel și-au pus rapid amprenta pe jocul echipei, dar și pe tabela de marcaj. Față de meciul cu Mailatul am fost mult mai inteligenți în joc, am controlat tactic meciul și am marcat exact când a trebuit. Știam că întâlnim o formație cu jucători rapizi, cărora nu trebuie să le lăsăm spații și ne-a ieșit. Începutul de an e pozitiv, jucăm mai departe fără presiune, sperând să scoatem maxim din fiecare partidă”, a punctat noul antrenor al Zăbraniului, care – însă – se teme pentru Flavius Pavel, ieșit pe targă de pe teren după intrarea din spate a lui Balint.

Formații:

Simand: Vîrzob – Balint, Engelhardt, Ruska (85 D.Ujog), C. Ujoc –Țigan (61 Berar), Poșta (75 Mărcuș) – Deloreanu (61 Balogh), Al. Vasile, Petrila – V. Mașniță

Zăbrani: Soltesz – Topai, Francescu, Hodan, Cl. Filip (90 Farcaș) – Gherghel, Fl. Pavel (67 Zele), Simion, O. Filip – Măgulean, Băd.

Arbitri: Sorin Saladea – Emil Arsa, Flavius Dreghici. Observatori AJF: Adrian Apătean, Romulus Babău

„vameșii” – ca și retrași din campionat:

Singurul incident din această etapă s-a produs la Nădlac, unde nădlăcanii  au clacat pe finalul partidei părăsind terenul după golul din penalty al oaspeților și susțin că se gândesc la modul cel mai serios la retragerea din Liga 4-a.
Meciul curgea spre un succes la limită al „uniriștilor”, doar că în minutul 88, Alex Gornic a considerat că șutul lui Olteanu s-a oprit în mâna lui Nagy. Alex Capătă a marcat la vinclu de la punctul cu var, dar meciul nu s-a mai reluat căci gazdele au ieșit de pe teren. „Acestor arbitri doar pistoalele cu gloanțe de gumă le mai lipsesc să ne termine cu totul. În prima repriză nu am zis nimic la hențul jucătorului celor de la Sântana. Dacă arbitrul a spus că a fost involuntar, am zis să-i dăm credit, căci el a fost cel mai aproape de fază. Dar, a venit faza din minutul 88, când vă spun cu mâna pe inimă că mingea l-a lovit în stomac pe Nagy. S-a dat penalty, s-a făcut 0-2 și atunci băieții au ajuns la vorbele mele de săptămâna trecută. Și la Felnac am fost dezavantajați clar, s-a mai întâmplat de câteva ori și în toamnă și am zis că așa nu se mai poate. Am ieșit de pe teren și – probabil – ne vom opri cu totul. Eu și așa nu m-am mai prezentat la echipă toată săptămâna, băieții nu s-au mai întâlnit și ei, așa că s-ar putea ca Liga 4-a să rămână cu număr par de echipe. Să nu se înțeleagă că avem ceva cu echipa din Sântana, alți adversari din campionat, doar că nouă ne-a ajuns”, ne-a mărturisit Rudolf Lakatos, antrenorul „vameșilor”

( sportarad.ro )

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.17 ( Sâmbătă  17.03.2018 )
AFC. UTA Arad II 1 : 2 Victoria Felnac

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion ICRTI

Gabor Beniamin 88' Petcuț George 55'
Felnacichi Oliverati 68'

Arbitrii: Tudor Jurcă – Paul Ardelean, Tudor Groșan.  Observatori: Corneliu Tiulea, Marcel Vida

Victoria Nădlac 0 : 2 Unirea Sîntana

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion Nădlac

- Prică Denis 44'
Capătă Alexandru 90'

Arbitrii: Alexandru Gornic – Alina Mihoc, Sergiu Cîrmaci.   Observatori: Romulus Tănăsescu, Ioan Hamza

Cetate Săvîrșin 1 : 4 ACS. Socodor

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion Săvîrșin

Boc Claudiu 82' Bibarț Bogdan 26'; 49'
Faur Marius 36'; 59'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Remus Nagy, Lucian Berariu.   Observatori: Dorin Vătran, Eugen Roșu

Progresul Pecica 0 : 1 Crișul Chișineu Criș

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion Pecica

- Piț Adrian 88'

Arbitrii: Paul Ardelean – Casian Bălă, Cristian Cășuț.   Observatori: arius Alexa, Daniel Scridon

Georgiu Vasile 90'

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Sebastian Pantea, Florin Vesa.   Observatori: Leontin Buda, Gheorghe Sfăt

Șoimii Șimand 0 : 2 Victoria Zăbrani

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion Șimand

- Pavel Flavius 59'

Arbitrii: Sorin Saladea – Emil Arsa, Flavius Dreghici.   Observatori: Adrian Apătean, Romulus Babău

Voința Mailat 2 : 1 Frontiera Curtici

Sâmbătă 17.03.2018 ora 15:00   Stadion Mailat

Mateucă Florin 13'
Drecin Bogdan 86'
Olariu Laurențiu 57'

Arbitrii: Alin Deac – Andrei Pîslaru, Miahi Stanciu.   Observatori: Traian Enoiu, Iosif Lovas