Club fondat în anul 1932
Prima denumire: "Guttenbrunner  Sportverein"
Tradiția continuă.

SEZON 2019-2020
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 22 | 21. 04. 2018 | 11:00 | Stadionul 'Josef Scheirich'

Stan Paul 23'
ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II

+ ● Mai multe poze

Pentru a doua rundă consecutivă, Zăbraniul reușește să marcheze șapte goluri, în timp ce UTA II, sacrificată din nou pe "altarul" competițiilor mai importante, a pierdut la scor mare. Primele trei formații ale "roș-albilor" au avut deplasări pe linie, cu juniorii mari și mici în postura de a disputa derby-uri la Oradea și Cluj. Nici Irimia nu a avut la dispoziție tot lotul, dar s-a descurcat bazându-se pe experiența și forța superioară a elevilor săi

A fost o săptămână de antrenamente cu public, primul s-a consumat miercuri la Macea și cel de al doilea azi dimineață pe "Josef Scheirich" din Zăbrani. Copii lui Aslău nu au putut face față teamului condus de Irimia care pe lângă mulțimea ratărilor au mai înscris și de 7 ori în poarta tânărului Iucie și totuși copii UTA-ei sunt parcă prea necopți pentru Liga IV. Au demonstrat acest lucru și la Zăbrani unde au evoluat cu multă ambiție în special la mijlocul terenului însă nepunând mari probleme mai experimentaților Francescu, Zele, Măgulean, Ungur... care au dominat în primul rând prin maturitatea afișată și sigur până la urmă prin valoarea superioară copiilor.

Un lucru este demn de apreciat la băieții noștri și anume serozitatea cu care au abordat acest joc în care nici un moment nu și-au subestimat adversarul, angajând multă mobilitate și determinare în orice acțiune purtată în timpul confruntări. Cum Claudiu Filip a deschis rapid tabela, după numai 4 minute, iar Măgulean a făcut 2-0 după 22 de minute, gazdele au slăbit puțin ritmul și au plătit. În minutul 23, Stan a primit un cadou de la Șoltesz și și-a readus formația în joc. Iar UTA II a rămas în "cărți" pentru tot restul primei părți, având alte două situații de gol prin Stan.

Lucrurile s-au schimbat total la reluare, iar Zăbraniul a "defilat" până la final. Zele a ieșit la "catedră" cu două "assituri" pe capul lui Francescu (minutele 49 și 77), dar și cu un gol al său (min. 65). Măgulean a reușit și el "dubla", în minutul 60, iar rezerva Bruț a închis tabela cu 2 minute înainte de final. "O simplă repetiție pentru meciurile care vor veni, sunt mulțumit de maniera serioasă în care băieții noștri și-au tratat adversarul", s-a limitat să spună antrenorul Cristian Irimia.

Regret enorm ce s-a întâmplat la finalul partidei cu Păulișul

Silviu Francescu a revenit pe gazon după cele patru etape de suspendare cu o "dublă" ce-i redeschide apetitul pentru fotbal. "Regret enorm ce s-a întâmplat la finalul partidei cu Păulișul, nu o să mai reacționez niciodată la provocări, mai ales că nu-mi stă în caracter. Am 33 de ani și până acum nu mi s-a mai întâmplat să fiu suspendat atât de drastic. În meciul de azi nu am avut nicio problemă în fața unei echipe de copii, pe care – totuși – am băgat-o noi în joc la 2-1. În a doua parte, însă, am existat doar noi pe teren și a ieșit scorul care a ieșit. Sper să terminăm în primele patru echipe ale seriei", a menționat fotbalistul, care a mai îmbrăcat și tricoul celor de la Ineu și Sebiș.

Diferența s-a făcut pe greșeli personale

Pe banca "satelitului" utist a stat în premieră Mircea Aslău, antrenorul grupei 2002-2003 a "roș-albilor". "Sigur, nu îi cunoșteam foarte bine pe toți jucătorii, nu ne-am dus chiar cu lecțiile făcute la acest meci, dar chiar și așa mă declar destul de mulțumit, mai ales de prima repriză. Până la urmă, diferența s-a făcut pe greșeli personale și pe știința jucătorilor echipei gazdă de a juca meciuri de acest nivel. Am și avut în poartă un băiat de 2002, care cred că a debutat în Liga 4-a, miza era prea mare pentru el. Dar, și cu astfel de meciuri te călești ca fotbalist și aici vorbesc despre majoritatea jucătorilor care au evoluat azi", a menționat fostul mijlocaș al Campioanei Provinciei.

Echipele

Victoria Zăbrani: Soltesz Paul – Filip Claudiu, Hodan Gheorghe ( Țigănașu Mircea 81'), Edu Ovidiu, Topai Andrei, Ungur Marius ( Bruț Emanuel 73'), Zele Eduard, Francescu Silviu, Filip Ovidiu ( Goț Alexandru 61'), Gherghel Iosif, Măgulean Petru.

Antrenor: Irimia Cristian

Au înscris: Filip Claudiu 4', Măgulean Petru 22', 60', Francescu Silviu 49', 77', Zele Eduard 65', Bruț Emanuel 88'.

UTA II Arad: Iucie Giorgian – Obrad Raul ( Căciulă Andrei 73'), Lazăr Denis, Stan Paul, Hațegan Alex ( Corneanu Andrei 46'), Răzban Adrian, Sorato Federico, Bondri Ioan ( Rîpaș Alex 72'), Țîrlea Ștefan ( Găină Darius 81'), Vultur Cătălin, Țăndău Ovidiu.

Antrenor: Aslău Mircea

A înscris: Stan Paul 23'.

Arbitrii: Herțeg Dorinel – Burcă Sergiu Lucian, Ardelean Paul Giorgian.  Observatori: Tănăsescu Romulus Cristian, Lovas Iosif Ioan.

Liga IV - Ed. 2017-2018
Meciurile etapei nr.22 ( Sâmbătă  21.04.2018 )
Victoria Zăbrani 7 : 1 AFC. UTA Arad II

Sâmbătă 21.04.2018 ora 11:00   Stadion "Josef Scheirich"

Bruț Emanuel 44'

Arbitrii: Dorinel Herțeg – Sergiu Burcă, Paul Ardelean.  Observatori: Romulus Tănăsescu, Iosif Lovas

CS. Ineu 1 : 2 Glogovăț 2013

Sâmbătă 21.04.2018 ora 11:00   Stadion "Central" Ineu

Belei Raul 11' Albulescu Sebastian 47'
Gornic Andrei 85'

Arbitrii: Alin Deac – Andrei Pantea, Tudor Groșan.   Observatori: Doru Herțeg, Andras Mako

Crișul Chișineu Criș 3 : 0 Victoria Felnac

Sâmbătă 21.04.2018 ora 11:00   Stadion Chișineu Criș

Gigan Cristian 44' 87'
Modan Nicu 77'
-

Arbitrii: Mircea Ardelean – Andrei Pîslaru, Gabriel Hărduț.   Observatori: Leontin Buda, Marcel Buda.

Șoimii Șimand 3 : 1 Progresul Pecica

Sâmbătă 21.04.2018 ora 17:00   Stadion Șimand

Ghergar Ovidiu 45'
Petrila Radu 56'
Mașniță Vasile 57'
Tugulescu Cristian 19'

Arbitrii: Tudor Jurcă – Mihai Stanciu, Zoltan Nagy.   Observatori: Adrian Apătean, Daniel Scridon.

-

Arbitrii: din Ungaria   Observatori: Marius Alexa.

Sinkovicz Robert 34'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Florin Vesa, Emil Arsa.  Observatori: Corneliu Tiulea, Gheorghe Sfăt.

ACS. Socodor 0 : 2 Unirea Sîntana

Sâmbătă 21.04.2018 ora 17:00   Stadion Socodor

- Avrămuțiu Remus 56'
Capătă Alexandru 58'

Arbitrii: Loredan Bogdan – Lucian Berariu, Remus Naghi.  Observatori: Gabor Biro, Ioan Hamza.