CUPA ROMÂNIEI | Turul nr. 3 | 26. 09. 2018 | 16:30 | Stadionul din Pîncota

Băd Flavius 90'

Victorie în meciul de debut a lui Cristian Todea în cupă.

Podgoria Pîncota – Victoria Zăbrani 0-3 (0-0)

27.09.2018 • 7:10 | CSVZ

Meciul de debut a lui Cristi Todea pe banca Victoriei în deplasarea de la Pîncota în cupă s-a încheiat cu o victorie lejeră în fața unei echipe gazdă destul de ambițioasă cu multă dorință, însă cam atât. Chiar dacă în prima parte ne-au bătut la ocazii, altceva nu au reușit, noi mulțumindu-ne cu o posesie destul de încâlcită și cu câteva încercări de finalizare însă fără urmări pe tabelă. Astfel la finalul primelor 45 de minute se intră la vestiar cu scor alb.

La reluare echipa noastră pare decisă să încheie socotelile cât mai repede însă doar schimbările efectuate de Todea avea să consemneze rapid o diferență de două goluri. Cum s-a reușit: min.58- o centrarea venită de pe stânga este reluată dintr-o bucată de Gherghel din marginea suprafeței de pedeapsă surprinzându-l pe Marinca care nu a putut să evite golul. 0-1!

Peste alte 2 minute (80') același Gherghel profită de o minge venită pe traseul Dragu-Cioanca și din afara suprafeței de pedeapsă trimite un șut violent la care Marinca "se predă" din nou neputând să se opună majorării scorului care urcă la 0-2 în numai două minute.

Gazdele acuză șocul și de acum jocul este la discreția noastră cu o posesie clară băieți lui Todea fac legea pe teren iar pâncota-ni deabia mai se apropie de poarta lui Soltesz. Trebuie să remarcăm ca prin introducerea lui Simion jocul echipei noastre a căpătat mai multă consistență la mijlocul terenului iar echipa a arătat o altă față, un joc mai elaborat și parcă mai organizat.

Chiar dacă și în partea secundă ratările nu ne-au ocolit și din situații favorabile nu am reușit prin Cioaca, Dragul, Pașcu, Băd să facem desprinderea mai lejeră. Acesta din urmă a ţinut să se descarce pentru toate nereușitele în min.90 la un contraatac fulger purtat de acesta încheiat cu un șut violent care la învins pe Marinca pentru a treia oară și stabilind scorul final: Pîncota-Zăbrani 0-3 !

După minutele de prelungire arătate de Ardelean acesta fluieră finalul care consfinţeşte prima victorie a lui Todea pe banca Zăbraniul. Însă gândurile noastre se îndreaptă deja spre meciul de sâmbătă de la Frontieră unde băieții noștri trebuie să treacă primul test de maturitate.

Scorul reflectă cea ce sa întâmplat pe teren

''Am încheiat primul meci pe banca victoriei cu o victorie, este un început bun, după o primă repriză mai confuză. Au fost unele lucruri pe care am vrut să le încerc în prima parte și nu prea ne-au reușit dar în partea secunda a fost mult mai bine și scorul reflectă cea ce sa întâmplat pe teren. Și gazdele au avut ocazii, în prima parte, însă și Paul a avut o zi bună. Până la urmă toată echipa și tot lotul au contribuit la această victorie.

Acum este prematur să spun că mi-am format o idee despre băieți în această săptămână cu două meciuri. După un antrenament și un joc mai este nevoie să ne cunoaștem și încă mai este nevoie de multă muncă.'' A spus la finalul jocului Cristian Todea, tehnicianul echipei noastre.

Antrenor:  Cristian Todea
Arbitrii: Ardelean Mircea Florin - Pîslaru Andrei, Pantea Andrei Alexandru. Observatori AJF:  Tănăsescu Romulus Cristian.

CUPA ROMÂNIEI - ED. 2018-2019 ( FAZA JUDEȚEANĂ)
Meciurile turului 3 ( Miercuri 26.09.2018 ora 16:30 )

Prică Denis 90'

Arbitrii: HERŢEG DORINEL - ARSA EMIL, DREGHICI FLAVIUS CRISTIAN  Observatori: VIDA CONSTANTIN MARCEL.

Podgoria Pîncota 0 : 3 Victoria Zăbrani

Miercuri 26.09.2018 ora 16:30   Stadion Pîncota

- Gherghel Iosif 58' 60'

Arbitrii: ARDELEAN MIRCEA FLORIN - PÎSLARU ANDREI, PANTEA ANDREI ALEXANDRU   Observatori: TANASESCU ROMULUS CRISTIAN

Cetate Dezna 1 : 3 Frontiera Curtici 2004

Miercuri 26.09.2018 ora 16:30   Stadion Dezna

Dronca Marius 74' Ursoi Daniel 27'
Borteș Alexandru 37'
Avrămuțiu Remus 42'

Arbitrii: NEAGU FLAVIUS - TAKACS CRISTIAN - FLAVIUS, CĂŞUŢ CRISTIAN.   Observatori: RAD VASILE.

ACS. Socodor 2 : 3 Păulișana Păuliș

Miercuri 26.09.2018 ora 16:30  Stadion Socodor

Pirtea George 10'
Dema Florin 86'
Calancea Denis 8' 31'
Bogdan Iosif 90'

Arbitrii: JURCĂ TUDOR FLORIN - CIRMACI FILIP SERGIU, BERARIU LUCIAN MIHAI.   Observatori: BUDA LEONTIN.

Avîntul Tîrnova 5 : 6 Glogovăț 2013

Miercuri 26.09.2018 ora 16:30  Stadion Tîrnova

Malancu Ciprian 113' Negrea Denis 94'

Arbitrii: BOGDAN LOREDAN - HĂRDUŢ GABRIEL DUMITRU, PANTEA SEBASTIAN - ADRIAN.   Observatori: HAMZA IOAN.

Puie Dan 87'

Arbitrii: NICORAŞ IONUŢ VASILE - ŞUŞCA ANDREEA DANIELA, MONA SERGIU LAURENŢIU.  Observatori: TIULEA CORNELIU.

Victoria Felnac 1 : 0 Șoimii Șimand

Miercuri 26. 09. 2018 ora 16:30   Stadion Felnac

Leuca Vasile 47' -

Arbitrii: MAKO ANDREI SEBASTIAN - CALNACOV DENIS - CLAUDIU, VESA PAVEL FLORIN.  Observatori: MĂRGINEAN VALER.

CS. Beliu 1 : 5 CS. Ineu

Miercuri 26. 09. 2018 ora 16:30  Stadion Beliu

Popovici Nicolae 3' Berari Florin 51' 90'
Mîneran dan 57'
Karmanoczky Alexa 58'

Arbitrii: BOLCAŞ ALIN CĂLIN - BURCĂ SERGIU LUCIAN, MIHOC ALINA.  Observatori: SFĂT GHEORGHE.