Prima denumire: "Guttenbrunner  Sportverein"
Tradiția continuă.

SEZON 2019-2020
ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II
Cupa României 2018-2019 | Faza națională primul tur | 01. 08. 2018 | 17:30 | Stadionul 'Josef Scheirich'

-

Startul excelent a rezolvat calificarea în Cupă: Victoria Zăbrani – Millenium Giarmata 2-0
02.08.2018 • 13:23 | sportarad.ro

Deși am întâlnit o echipă dintr-un eșalon superior, Victoria Zăbrani nu au avut probleme în a-și adjudeca primul tur al Cupei României. Elevii lui Cristi Irimia a început perfect partida cu Giarmata și a rezolvat calificarea după primul sfert de oră. Revenit la echipă după un an de zile, timișanul Ioan Dragu a avut o prestație excelentă, ca și Alex Simion, de altfel, mijlocașul crescut de UTA.

Băd a anunțat deschiderea scorului cu o bară transversală lovită în minutul 3, pentru ca la următoarea fază același experimentat atacant să facă 1-0. Zele a pasat filtrant, mingea s-a oprit puțin în apă și Flavius Băd a tras sec în dreapta portarului din 15 metri. Presiunea gazdelor a rămas mare și golul doi nu s-a lăsat prea mult așteptat. În minutul 15, Dragu a centrat perfect de pe stânga și Gherghel a marcat simplu, cu latul, din 11 metri. Oaspeții și-au revenit din pumni după 20 de minute, iar 5 minute mai târziu puteau reveni în joc, dacă Beloescu nu ar fi irosit un penalty dictat la faultul lui Popa asupra lui Călin. Partea a doua mitanului a fost echilibrată și la cabine s-a intrat la scorul de 2-0.

Giarmata a avut mai mult mingea în debutul reprizei secunde, dar Șoltesz nu s-a lăsat surprins la finalizările lui Popan și Călin. În schimb, Băd l-a grațiat pe Narița cu un cap trimis peste poartă după centrarea lui Tomuț. Timișenii au fost și mai autoritari spre final, dar Zăbraniul a rezistat fără mari probleme. Șuturile de la distanță ale lui Rosenblum și Gavrilă l-au găsit pregătit pe Șoltesz.

Meciul, amânat cu o oră întârziere din pricina ploii torențiale ce s-a abătut asupra comunei arădene, s-a încheiat cu succesul lejer al "alb-roșiilor", care-și așteaptă adversarul din turul următor al Cupei.

Formații:

Zabrani: Soltesz – Ad. Popa, Bier, Pașcu, Tomuț – Francescu, Simion – Gherghel (88 Topai), Zele (75 Măgulean), Dragu – Băd (90+4)

Gearmata: Narița – Sporin, Cochințu, Oltean, Buga – Rosenblum, Ferțu – M. Călin, Dorobanțu (54 Dincă), Popan (66 Poapn) – Beloescu

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Bogdan Gireadă și Zsolt Kopriva (ambii din Satu Mare)

filmul jocului:

E ora 18,05 și la Zăbrani meciul nu a început încă. Ploaia s-a oprit, dar partea terenului dinspre tribună este inundată. Se așteaptă intervenția pompierilor.

Min. 1: A început partida de la Zăbrani cu o oră întârziere. Gazdele joacă în alb-roșu, iar timișenii în albastru

Min. 3: După o pătrundere a lui Băd pe dreapta, acesta a tras din întoarcere, de la 18 metri, mingea a căzut pe transversală.

Min. 6: GOL Zăbrani! http://www.sportarad.ro/wp-content/uploads/2017/11/gol-mic.png  Zele a pasat filtrant, mingea s-a oprit puțin în apă și Băd a tras sec în dreapta portarului din 15 metri

Min. 12: Gherghel a centrat de pe dreapta, Băd nu ajunge de puțin la întâlnirea cu balonul

Min. 15: GOL Zăbrani! http://www.sportarad.ro/wp-content/uploads/2018/03/gol-mic.png Dragu, revenit și el la Zăbrani, a centrat de pe stânga și Gherghel a marcat cu latul din 11 metri la colțul din dreapta lui Narița

Min. 18: Zele a executat o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, Narița respinge în față, dar Băd nu poate relua în plasă

Min. 20: Pe o contră rapidă, Marius Călin trage de la 27 de metri, Soltesz respinge cu dificultate în corner

Min. 25: Penalty pentru Giarmata, M. Călin a fost faultat în careu de Popa. Execută slab Beloescu și Șoltesz apără

Min. 30: Cochințu e primul jucător avertizat

Min. 34: Zele a tras de puțin peste poartă de la 20 de metri

Min. 40: Francescu e avertizat pentru un fault la mijlocul terenului

Min. 45+1: Fluier final al primei părți la Zăbrani la scorul de 2-0

Min. 46: S-a reluat partea secundă, fără schimbări în cele două echipe

Min. 49. Popan a tras de la semi-distanță, Șoltesz a reținut balonul

Min. 53: M. Călin a driblat pe stânga, dar centrarea sa în gura porții nu a avut destinatar

Min. 54: Schimbare la Giarmata, a intrat Dincă în locul lui Dorobanțu

Min. 57: Giarmata domină începutul de repriză, cu posesie la mijlocul terenului, dar fără ocazii importante de poartă

Min. 88: Topai intră în locul lui Gherghel, accidentat

Min. 88: Gavrilă a tras cu pământul de la 28 de metri, Șoltesz a reținut în doi timpi

Min. 90: 5 minute de prelungire

Min. 90+4: Edu a intrat în locul lui Băd

Min. 90+5: Fluier final la Zăbrani, divizionara a patra arădeană s-a calificat în turul doi al Cupei României

Irimia și Zăbraniul visează frumos în Cupă: "Să mai avansăm câteva tururi și să dictăm ritmul partidelor!"

Aradul nu și-a pierdut câștigătoarea fazei județene a Cupei după primul tur al întrecerii naționale. Victoria Zăbrani și-a valorificat avantajul terenului propriu în fața Giarmatei și visează la un parcurs cât mai lung în competiția KO. "Am început foarte bine și ne-am făcut meciul puțin mai ușor. Altfel, știam că vom avea probleme cu o formație de Liga 3-a, preocupată de joc, cu destui fotbaliști tineri, dornici de afirmare. De altfel, Giarmata a echilibrat apoi meciul, dar atitudinea și concentrarea băieților a fost excelentă, iar calificarea nu a fost pusă niciun moment în pericol. De la Paul Șoltesz, care a apărat un penalty foarte ușor acordat și la Edu, care a jucat câteva secunde, cu toții merită felicitați. Sunt mândru de ei", a afirmat Cristian Irimia.

Apreciind aportul ultimei achiziții la succesul cu trupa lui Leucă, Ioan Dragu, fostul goal-keeper a și trasat obiectivul în Cupă. "Pentru o echipă mică cum suntem noi, ar fi foarte important să mai avansăm câteva tururi. De asemenea, le spun mereu elevilor mei că-mi doresc să dictăm ritmul partidelor, indiferent cu cine jucăm.  Am reușit și azi o bună bucată de timp, dar asta ne propunem și pe mai departe. Nu are rost să spun acum ce echipă mi-aș dori să vină la Zăbrani în Cupă, că risc să fiu căutat de Steven Spielberg să lucrăm împreună la un scenariu de film SF", a adăugat Irimia.

Sunt șanse mari ca în turul următor al Cupei, Zăbraniul să întâlnească una dintre formațiile arădene de Liga 3-a, Cermei, Lipova sau Sebiș.