Primele puncte pierdute s-a lăsat cu demisia tehnicianului nostru

Victoria Zăbrani-Glogovăț 2013 3-3 (1-1)

22.09.2018 • 19:08 | CSVZ
+

Ce era de așteptat, în urma evoluțiilor tot mai neconvingătoare, s-a produs azi când în fața echipei din Vladimirescu nu ne-am putut impune, ba mai mult de abia am reușit să smulgem un punct spre final cedând astfel primul loc ocupat de două etape. Sigur cu greu se poate digera un asemenea eșec și prima victimă a fost tehnicianul echipei, Cristi Irimia care la finalul acestui joc s-a despărțit de echipă. Urmând ca pentru câteva zile, poate și jocul de cupă, postul de interimat să fie asigurat de actualul jucător Pavel Flavius, asta în funcție de negocierile purtate cu diferiți tehnicieni, ne-a comunicat conducerea clubului prin vocea președintelui Stamate.

Acum în cea ce privește jocul trebuie să recunoaștem că în ultimele etape echipa nu prea a mai jucat și acest inevitabil era oarecum de așteptat, iar băieții din Vladimirescu au reușit să ne arate că mai este mult până să aspirăm la un loc înalt oferindu-ne ''pe gratis '' acest duș rece de trezire profitând de neinspirația și degringolada creată în sânul echipei de ceva timp.

Încă de la începutul jocului oaspeții, prin jocul dezinvolt practicat, au atenționat că nu este de glumit cu ei și primul sfert le-au aparținut însă a trebuit să vină trasorul lui Pavel din min. 27 când mingea catapultată de acesta din afara suprafeței de pedeapsă a șters bara transversală poposind în plasă făcând inutilă intervenția lui Vîrtaci 1-0! Și totul parcă era în grafic.

Bucuria nu a ținut decât 8 minute (35') când centralul Coroban își dă în 'petic ne acordând un fault clar la Adam, Coșa de la oaspeți speculează momentul, țâșnește și plasează mingea pe lângă Șoltesz în poartă stabilind egalitatea 1-1! Băieți protestează, pe bună dreptate, centralul însă nu dă înapoi și reluare jocului se face de la mijloc.

Urmează momente de joc mai confuz din partea ambelor tabere asta și datorită tensiuni create de acest trepăduș numit arbitru care a ajuns să bântuie terenurile din Arad. Finalul primei părți ne prinde la poarta lui Vîrtaci însă nesiguranța noastră la finalizare, impotenţa atacanților face ca să se intre la pauză cu scor egal.

Nici la reluare echipa nu prea arată altă față, tot același joc confuz, lipsă de mobilitate cu toate că veteranul Francescu încearcă să îndemne la mobilizare nu iese mare lucru. Iar în min.57, apărarea noastră este prinsă pe picior greșit și același Coșa pătrunde în careu și din unghi îl execută pe Șoltesz al nostru pentru a doua oară ducând echipa din Vladimirescu în avantaj 1-2!

Moment de cădere a echipei noastre care este speculat de oaspeți și în min.75, o lovitură liberă executată magistral de Gornic în vinclu părea că o să încheie socotelile...1-3! Însă proaspătul intrat Zele nu este de acord cu acest deznodământ sumbru și în min.76 la o minge primită printre de la Fracescu este busculat în suprafața de pedeapsă și centralul acordă penalty care este transformat cu siguranță de același Zele și scorul se reduce 2-3!

Acum oaspeții își văd năruite speranțele și încep tragerile de timp alimentate cu un circ ieftin din partea lor, practic mai mult au stat pe jos decât au jucat însă și așa același Zele cu ambiția-i recunoscută (80') ciupește o minge la întâlnire din fața lui Vîrtaci iar acesta îl aruncă jos iar centralul după numai 4 minute o pune din nou pe var. Din nou execută Zele și face 3-3!

Finalul ne prinde și cu toată echipa în careul advers însă acea fază critică din minutul 86 când Pașcu frontal din 6-7m. se încurcă cu Băd, a fost ultima speranță într-o victorie care ni sa năruit după cele 4 minute de prelungiri acordate de central.

În final remarcăm dorința oaspeților de a pleca neînvinse de pe ''Josef Scheirich'' lucru reușit pe deplin și meritat. La noi imboldul dat de acest Francescu în revenirea spectaculoasă din final ajutat cu brio de acest spiriduș Zele cu cele două goluri ale sale. Și ca să fim și mai corecți trebuie să spunem ca centralul a avut păcatele sale însă nu el este principalul vinovat la acest eșec...

Urmează o săptămână grea cu antrenor demis, meci de cupă și apoi sâmbătă la Curtici. Poate la greu ne vom aduna și ne vom pune pe treabă pentru că valoare au băieți însă depinde de ei cum știu să și-o folosească... iar campionatul este lung.

Antrenor:  Dehelean Călin
Arbitrii: Cristian Coroban – Casian Băla, Sebastian Pantea.  Observatori AJF:  Corneliu Tiulea, Iosif Lovas.

Irimia, demis prin SMS de pe banca Zăbraniului încă din timpul meciului cu Glogovățul

Un prim pas greșit au așteptat oamenii cu putere de decizie de la Victoria Zăbrani pentru a provoca despărțirea de Cristi Irimia. Tânărul antrenor a fost demis prin SMS de primarul Marian Toader prin minutul 70 al partidei cu Glogovățul, când oaspeții se aflau în avantaj pe tabelă. Până la urmă, "roș-albii" au terminat la egalitate (3-3) confruntarea cu trupa lui Călin Dehelean, dar decizia aflată de Irimia minute bune după ultimul fluier rămâne în picioare.

Tot ce-și dorește fostul goal-keeper acum este să aibă parte de o despărțire amiabilă. "E decizia celor care finanțează clubul și o respect. Luni o să mă prezint la Zăbrani pentru a încheia socotelile cu clubul la care am activat aproape doi ani, fără a întârzia sau lipsi măcar odată de la antrenamente din postura de antrenor. Mi-am făcut treaba cât am putut eu de bine, iar acum nu-mi doresc decât să vină un alt tehnician care să țină unit vestiarul. Spun asta pentru că țin mult la jucătorii pe care i-am adus eu la Zăbrani, iar cine  vine are la dispoziție o echipă extrem de valoroasă", a fost scurtul comentariu al lui Irimia.

Cristi Irimia a sosit la Zăbrani la începutul anului 2017, iar pe finalul acestuia l-a înlocuit pe Adi Abrudean (plecat la Chișineu Criș) pe banca tehnică a Victoriei. Fostul portar al celor de la UTA, Ineu, ACU sau Pîncota a reușit să-i ducă pe "roș-albi"  pe podium la finalul stagiunii precedente a Ligii a 4-a, dar a și câștigat faza județeană a Cupei României după 36 de ani la Zăbrani. Până astăzi, Zăbraniul a avut victorii pe linie în noua stagiune a fotbalului județean, primul impas fiindu-i fatal lui Irimia. Victoria a căzut pe locul 3 după etapa a opta, dar formațiile aflate peste ea, Sântana și Pecica, au un meci mai mult disputat.

( preluare sportarad.ro )

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.8 ( Sâmbătă  22.09.2018 )
Victoria Nădlac 0 : 9 Progresul Pecica

Sâmbătă 22.09.2018 ora 11:00   Stadion Nădlac

- Sîrbu Marius 5' 28'
Măgulean Petru 23' 48'
Puie Dan 29' 35' 71'
Arsene Mirel 32' 72'

Arbitrii: Dorinel Herțeg – Florin Vesa, Flavius Dreghici.   Observatori: Gabor Biro, Ioan Hamza.

CS: Ineu 1 : 0 Frontiera Curtici

Sâmbătă 22.09.2018 ora 11:00   Stadion Central Ineu

Berari Florun 77' -

Arbitrii: Alexandru Gornic – Remus Naghi, Andrei Pantea.  Observatori: Romulus Tănăsescu, Marcel Vida.

Victoria Zăbrani 3 : 3 Glogovăț 2013

Sâmbătă 22.09.2018 ora 11:00   Stadion 'Josef Scheirich'

Arbitrii: Cristian Coroban – Casian Băla, Sebastian Pantea.   Observatori: Corneliu Tiulea, Iosif Lovas.

-

Arbitrii: din Ungaria.   Observatori: Leontin Buda.

Victoria Felnac 0 : 4 Unirea Sîntana

Sâmbătă 22.09.2018 ora 17:00  Stadion Felnac

- Parlapan Gabriel 15' 21'
Martin Cătălin 61'
Stanciu Vlăduț 78'

Arbitrii: Loredan Bogdan – Zoltan Nagy, Cristian Takacs.  Observatori: Dan Ologeanu, Gheorghe Sfăt.

ACS. Socodor 1 : 2 Șoimii Șimand

Sâmbătă 22.09.2018 ora 17:00  Stadion Socodor

Pirtea George 88' Petrila Radu 43' 89'

Arbitrii: Ionuț Nicoraș – Silviu Mocanu, Sergiu Burcă.   Observatori: Traian Enoiu, Daniel Scridon.

AFC UTA Arad II 2 : 2 Cetate Săvîrșin

Sâmbătă 22.09.2018 ora 17:00   Stadion ICRTI Arad

Merian Andrei 24'
Nistor Alexandru 76'
Neamț Marius 4'
Morariu Dan 90'

Arbitrii: Tudor Jurcă – Alina Mihoc, Gabriel Hărduț.   Observatori: Doru Herțeg, Eugen Roșu.