ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr. 5 | 01. 09. 2018 | 11:00 | Stadionul'Josef Scheirich'

Calancea Denis 25'
liga IV - Sezon 2017-2018
Etapa nr. 5

În viața unui jucător sau a unei echipe mai sunt și oscilații de formă.

Cristi Irimia: ’’Azi am avut emoții pentru că elevi mei au prins o zi mai slabă cu toate că, am discutat toată săptămâna despre acest joc în cea ce privește adversarul de azi. Obiectivele pe care mi le-am propus eu de la începutul campionatului încerc să le transmit și lor dar așa cum este în viață și în fotbal mai sunt oscilații de formă însă important sunt cele trei puncte pe care ni le-am adjudecat azi.

Greșelile pe care le-au făcut băieți azi îmi sunt inexplicabile... că mai faci greșeli tactice le mai înțelegi, dar când vezi greșeli tehnice la jucători cu state vechi în liga 2 și în liga 1... aici nu mai ai ce să corectezi. Jucători experimentați trecuți de o anumită vârstă,  aici, repet,  nu cred că mai ai ce corecta.

La pauză am avut o discuție mai bărbătească cu ei la vestiar spunându-le: clar azi nu este ziua noastră și de aceia mă interesează doar rezultatul. Pentru acest lucru trebuie să dăm dovadă de inteligență, maturitate și un pragmatism ieșit din comun. Pentru că trebuie să fim conștienți că în viața unui jucător sau a unei echipe mai sunt și oscilații de formă.

Am spus săptămâna aceasta, am spus și săptămâna trecută că este ușor să ajungi sus însă este mai greu să te menţii pentru că greul de-abia acum începe, toate echipele te privesc altfel toți se vor mobiliza împotriva noastră și trebuie să recunosc este greu să joci la intensitate de 100% oricare joc  dar eu asta le cer, dacă și reușim ar fi perfect.’’

Ocaziile mai clare de gol ne-au aparținut

Dinu Maghici: ’’A fost un meci bun împotriva, după părerea mea, celei mai bune echipe din campionat însă dacă eram puțin mai atenți puteam să intrăm cu cel puțin două goluri diferență la pauză. Lipsa de concentrare la finalizare apoi o greșeală copilărească chiar înainte de intrarea la pauză, le-am făcut un cadou cu acea pasă directă la adversar care a facilitat golul egalări chiar în ultimul minut.

A doua repriză poate ne-a fost frică de rezultat sau poate zăbrani-ul și-a dorit mai mult, au riscat și au câștigat. Dar și așa dacă marcăm noi la 1-1 prin Gîlcă - ocazie clară din doi metri, facem noi 2-1 nu mai pierdem. Și cum este în fotbal câteva minute mai târziu marchează ei. Părerea mea este că, ocaziile mai clare de gol ne-au aparținut, este adevărat că zăbrani-ul a avut posesia după mine însă, una așa mai sterilă.

Îmi felicit echipa pentru modul în care au încercat să pună în practică cea ce am vorbit, pentru efort, mergem înainte noi încercăm în fiecare meci să jucăm, să dăm totul și o să vedem în final ce o să iasă.’’

CSVZ

Cu emoții însă în final cu 3 puncte !

Victoria Zăbrani-Păulișana Păuliș 2 : 1 (1:1)

01.09.2018 • 17:46 | CSVZ

Dacă cineva ar fi încercat să spună că meciul cu Păuliș ar fi unul ușor sigur l-am fi domolit spunându-i să fie mai precaut în afirmații. Însă nici așa de greu nu credeam să fie pentru că până la urmă a fost un meci în care echipa noastră părea de nerecunoscut, în special în prima repriză, iar păulișenii imprevizibili și cu mare poftă de joc de altfel frații Calancea păreau la un moment dat de neoprit bulversând apărarea noastră cu pătrunderi în viteză finalizate cu șuturi la care mai tânărul nostru goalkeeper le-a făcut față cu brio până în min. 25 - când la o greșeală în faza de apărare mingea ajunge la Calancea Denis care surprinde zona centrală a noastră și finalizează cu un șut plasat pe lângă Denis al nostru, mingea oprindu-se în plasă pentru 0-1!

Jocul curge în favoarea oaspeților noi mulțumindu-ne cu o posesie sterilă și remarcându-ne prin multele pase greșite, echipa nu se regăsea iar oaspeții încearcă să profite de situație și să se desprindă însă nu vor reuși asta și datorită impreciziei la finalizare și intervențiilor inspirate a lui Mureșan Denis. Asta până în min.45 – când Gherghel recuperează o minge și datorită pasei geniale a acestuia mingea ajunge la Dragu care cu stângul îl învinge pe Găină 1-1! Scor cu care se intră la pauză.

La reluare parcă se resimte muştruluiala aplicată la pauză de Irimia și băieții parcă vor altceva însă în continuare cele două vârfuri ale noastre nu se văd în joc și oaspeții risipesc o ocazie mare prin Gîlcă a cărui minge este blocată la timp de intervenția reușită a lui Mureșan. Dacă la primul gol Gherghel a fost servantul în min. 56 îi vine rândul lui să fie servit cu o minge printre, pătrunde în forță driblează fundaș, driblează portar și ca să fie sigur se duce cu mingea până în poarta goală trimițând-o în plasă pentru golul izbăvitor 2-1! Urmează momente de dominare ale noastre adversarul acuzând șocul golului însă nu reușim desprinderea.

min. 68 - prima schimbare, Zele ia locul lui Băd și parcă jocul nostru capătă mai multă consistență dar tot nu reuși să mai înscriem iar în cele 4 minute de prelungire mai este introdus și Cioaca care apucă să lovească de vreo două ori mingea și meciul se încheie cu avantajul minim și încă 3 puncte în zestrea victoriei.
Cam atât despre acest joc pe care am dori să-l uităm cât mai repede pentru că etapa viitoare ne vizitează copii lui Gaica...

De miercuri începe o nouă ediție a Cupei României ( faza județeană ). Echipa noastră se va deplasa la Semlac unde va înfrunta echipa locală  Semlecana de la ora 17:00.

Antrenor:  Maghici Dinu
Arbitrii: Bolcaş Alin Călin - Căşuţ Cristian, Pîslaru Andrei.  Observatori AJF:  Biro Gabor Oliver, Vida Constantin Marcel.

Liga IV - Ed. 2018-2019
Meciurile etapei nr.5 ( Sâmbătă  01.09.2018 )

-

Arbitrii: Herţeg Dorinel - Băla Casian Andrei, Pantea Andrei Alexandru.  Observatori: Toderici Mircea, Roşu Eugen.

Victoria Zăbrani 2 : 1 Păulișana Păuliș

Sâmbătă 01.09.2018 ora 11:00   Stadion 'Josef Scheirich'

Arbitrii: Bolcaş Alin Călin - Căşuţ Cristian, Pîslaru Andrei.   Observatori: Biro Gabor Oliver, Vida Constantin Marcel.

AFC. UTA Arad II 2 : 3 CS. Ineu

Sâmbătă 01.09.2018 ora 13:30   Stadion ICRTI

Isac Damian 70'
Haloș Andrei 85'
Teședan Florin 16' 42'
Spătaru Victor 85'

Arbitrii: Coroban Cristian Ionel - Pantea Sebastian - Adrian, Dreghici Flavius Cristian.  Observatori: Alexa Marius Andrei, Hamza Ioan.

Glogovăț 2013 3 : 1 ACS. Socodor

Sâmbătă 01.09.2018 ora 17:00  Stadion Vladimirescu

Gornic Andrei 35'
Coșa Nichita 38'
Ardelean Renato 90'
Covaci Iosif 74'

Arbitrii: Jurcă Tudor Florin - Ardelean Paul Giorgian, Căşuţ Cristian.  Observatori: Ologeanu Dan, Scridon Daniel.

-

Arbitrii: Saladea Sorin Florin - Burcă Sergiu Lucian, Calnacov Denis - Claudiu.   Observatori: Tiulea Corneliu, Lovas Iosif Ioan.

Roza Orlando 83'

Arbitrii: Bogdan Loredan - Pantea Andrei Alexandru, Dehelean Patrick Alin.  Observatori: Buda Leontin, Juşca Teodor.

Unirea Sîntana 2 : 0 Progresul Pecica

Sâmbătă 01.09.2018 ora 17:00   Stadion Sîntana

Paven Adrian 28'
Ginghină Alin 50'
-

Arbitrii: Ardelean Mircea Florin - Berariu Lucian Mihai, Naghi Remus Ionuţ.   Observatori: Tanasescu Romulus Cristian, Sfăt Gheorghe.