ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II

CUPA ROMÂNIEI: Diferența de eșalon și-a spus cuvântul

Voința Macea – Victoria Zăbrani 1-4 (0-2)

19.04.2018 • 11:54 | CSVZ
● Mai multe poze

Miercuri 18.04.2018 ora 16:30 - Teren Macea

Miercuri au avut loc  partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, faza pe județ. Absolut toate formațiile ce au plecat cu prima șansă au câștigat la finalul timpului regulamentar, adică peste tot s-au impus oaspeții. Scorul după-amiezii l-a făcut Crișul, care, după mult timp, are ca obiectiv și câștigarea Cupei. Ceva emoții a avut Sântana, care a fost condusă cu 1-0, dar asta și datorită ratărilor mari din prima parte a jocului.

Noi la Macea am avut mai mult de lucru cu terenul decât cu adversarul care din minutul 20  acuza diferența de nivel a ligii chiar dacă până atunci s-a comportat cu mult curaj irosind vreo două ocazii bune. Însă totul a durat până în min. 32 când Băd a primit o minge printre fundași adverși și în stilul caracteristic a sprintat trimițând mingea plasat pe lângă Toader în plasa laterală 0-1!

7 minute mai târziu după șuturi consecutive în bara transversală, în Toader, Gherghel la un ricoșeu trimite mingea în plasă pentru 0-2! Meciul decurge în favoarea noastră reușind  mereu să ducem mingea în fața porți apărate de Toader care mai are câteva intervenţii limitând proporţiile scorului.  La pauză intrăm cu două goluri diferență.

Reluarea prinde gazdele cu mult avânt pentru a înscrie și ele însă în min.50  Băd le taie elanul după ce înscrie golul trei în urma unei foarte frumoase devieri cu capul trimițând mingea în plasa laterală  0-3! Totuși efortul gazdelor avea să fie răsplătit în min. 54 când Rus profită de o bâlbâială în careul nostru și înscrie nestingherit pe lângă Șoltesz  pentru 1-3! Bucuria gazdelor nu avea să dureze prea mult pentru că în min 68 Măgulean dorește să-și facă simțită prezența printr-un șut plasat printre fundașii adverși la rădăcina bări făcând inutilă intervenția lui Toader și pecetluind scorul final,  Macea - Zăbrani 1-4! Astfel echipa noastră merge în semifinală alături de Chișineu Criș, Pecica și Sîntana.

Acesta ar fi pe scurt cronica unui joc în care diferența de eșalon și-a spus cuvântul, fără a juca spectaculos echipa noastră a trecut la pas de băieți lui Ciba... pe noi însă ne așteaptă un joc greu sâmbătă cu mânji "Bătrânei doamne" UTA Arad și apoi ne vom gândi și la semifinala Cupei...

Echipele

Voința Macea: Toader Daniel – Pîncotan Ruben, Ardelean Ștefan, Sîrbu Sebastian, Petrehele Răzvan ( Pinți Leon 60' ), Betea Teodor, Trif Gheorghe ( Săcui Răzvan 72' ), Botaș Ioan ( Zsigmond Daniel 46'), Cojocaru Alexandru ( Rad Adrian 82'), Rus Ieronim, Șandru Flavius.

Antrenor: Ciba Lucian.

A înscris: Rus Ieronim 54'.

Cartonașe galbene: Trif Gheorghe 13', Betea Teodor 19', Ardelean Ștefan 25', Toader Daniel 57', Pîncotan Ruben 58'.

Victoria Zăbrani: Soltesz Paul – Popa Adrian, Hodan Gheorghe, Edu Ovidiu, Topai Andrei, Ungur Marius ( Filip Ovidiu 46'), Simion Andrei ( Filip Claudiu 71'), Zele Eduard ( Bruț Emanuel 84'), Măgulean Petru, Gherghel Iosif ( Goț Alexandru 85'), Băd Flavius.

Antrenor: Irimia Cristian.

Au înscris: Băd Flavius 32' 50', Gherghel Iosif 39', Măgulean Petru 68'.

Cartonașe galbene: Edu Ovidiu 20', Zele Eduard 39'.

Arbitri: Burcă Daniel Adrian – Hărduț Gabriel Dumitru, Tackacs Cristian Flavius.   Observator: Buda Leontin.