1982

2018

2020

SEZON 2023-2024

Liga 4 Arad: Sezon 2023-2024 | Etapa nr.5 | 29. 11. 2023 | 14:00 | Arena Motorul din Arad

© Fotografie: sportarad.ro / CSVZ / Imagini

Formația patronată de Giovanni Catanzariti nu putea scăpa ocazia să devină campioană de toamnă în Liga a 4-a Arad după ultimul meci al anului disputat astăzi pe terenul "Motorul" în fața unei echipe mult sub ea. Practic, Viitorul a rezolvat meciul în primul sfert de oră, când avea deja 3-0 pe tabelă, celelalte reușite au venit după o oră de joc, când Zăbraniul a cedadt complet și nefericitul Bîc a mai încasat alte cinci goluri.

În minutul 4, Sergiu Popa parcă a pus cu mâna aproape de viclu o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea atingând și bara înainte de a intra în plasă. Scorul de 1-0 a rezistat doar 6 minute, căci Ioan Pașcu i-a luat la viteză pe toți fundașii Zăbraniului, a pătruns în careu, a driblat și portarul și a majorat diferența pe tabelă. 3-0 a fost în minutul 15, când Bîc a respins un șut al lui Pașcu, dar Robert Kocsis a fost pe fază și a reluat cu capul din 4 metri. Putea fi și mai rău pentru oamenii lui Pința, dacă Bîc nu ar fi scos de sub transversală șutul de la distanță a lui S. Popa, sau Pașcu ar fi ajuns la pasa în fața porții a lui Stoianovici. În tot acest timp, Brutyo a fost spectator neplătitor.

Deși au făcut trei înlocuiri la pauză, roș-albii nu au pierdut din consistență și au mai marcat de trei ori însă nu la fel de repede ca în prima parte. În minutul 59, Godoci i-a pasat direct lui Ioan Pașcu în șase metri și acesta nu l-a putut ierta pe Bîc. Tabela s-a mai modificat după alte 12 minute când Sergiu Popa a prins un șut cu pământul de la 23 de metri și mingea s-a dus lângă bara din dreapta portarului. Scorul de tenis s-a făcut în minutul 76 când S. Popa a centrat din dreapta și Attila Bier a înscris cu capul din careul mic. Mezinul echipei, Zvenca își putea trece și el numele pe lista marcatorilor dacă șutul său din 10 metri nu ar fi lovit transversala. Show-ul gazdelor nu s-a încheiat aici, în minuutl 82 S. Popa a pasat pe culoar și Abel Iancu a înscris din cădere pe sub goalkeaperul lui Pința.

Singura fază mai de Doamne ajută a Victoriei a venit cu 5 minute înainte de final când Costea a centrat din stânga și Păulescu a reluat cu capul de puțin pe lângă poartă.

Setea de goluri a gazdelor s-a terminat doar la 8-0 când Rotar a pasat pe culoar și Abel Iancu l-a învins pe Bîc cu un șut sec la colțul scurt. Ultimul fluier al lui Sebastian Mako a consemnat victoria cu 8-0 a celor de la Viitorul care vor petrece Sărbătorile de iarnă pe primul loc și devin principala candidată al câștigarea campionatului.

Formații:

Viitorul: Brutyo – Stoianovici (66 Bulzan),  Bier, Munteanu, Pantea – Narsesovici (46 Rotar),  S. Popa, Vezan (46 Iancu), Kocsis – Al. Catanzariti (46 P. Pavel),  I. Pașcu (77 Zvenca). Antrenori: Flavius Pavel și Flavius Moisă.

Zăbrani: Bîc – Curac (54 Sârb), Săutean, Vizitiu, Benescu – Hodan (54 Costea), Cleuță – Godoci (60 Păulescu), Țuța, Coraș (79 Madaș) – Fl. Dancă. Antrenor: Leo Pința.

Arbitri: Sebastian Mako – Ciprian Pătroi și Gabriel Hărduț. Observatori AJF: Leontin Buda, Ovidiu Coman.